باشگاه خبرنگاران/ شصت‌وششمین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور نمایندگان عالی‌رتبه کشور‌های عضو در وین آغاز شد.
 

در این نشست که تا روز جمعه ادامه دارد نمایندگان، سفرا و مقام‌های ارشد ۱۷۵ کشور عضو آژانس به صورت حضوری و برخی اعضا هم به صورت مجازی شرکت خواهند داشت.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در افتتاحیه این نشست گفت: امروز با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار خواهم کرد تا راه حل مشکلات باقی مانده را بررسی کنیم.

او گفت: آماده ادامه رایزنی با روسیه و اوکراین برای تضمین ثبات در منطقه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا هستیم. جنگ در اوکراین باید متوقف شود و باید برای جلوگیری از فاجعه هسته‌ای در آنجا تمام تلاش خود را به کار گیریم و جنگ در آنجا متوقف شود.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که دیروز وارد وین شد در این کنفرانس حضور دارد و قرار است سخنرانی کند و با برخی از همتایان خود ملاقات خواهد کرد.

او پیش از سفر به وین گفته بود: یکی از مواردی که در کنفرانس عمومی آژانس) به آن اشاره خواهم کرد درباره اتهاماتی است که ناروا و پرتکرار، بیست سال است علیه ایران مطرح می‌کنند. آن‌ها ادعا‌هایی را درباره مکان‌هایی مطرح می‌کنند که ساختگی است و اصلاً ربطی به دولت ندارد و اساساً تاسیسات هسته‌ای نیستند و امکاناتی متعلق به مردم است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: این‌ها با اطلاعاتی که عناصر سرویس‌های جاسوسی و ضد انقلاب پردازش می‌کنند و هر بار هم با یک ادبیات و شکل متفاوت، سعی دارند پیشرفت جمهوری اسلامی ایران را مختل کنند و این هدفشان است.

بر اساس برنامه اعلام شده موضوعات مختلفی از جمله پزشکی هسته‌ای و نوآوری‌های هسته‌ای آژانس در دستور کار کنفرانس قرار دارد. در این اجلاس همچنین درباره بودجه آژانس و نحوه هزینه‌کرد آن بحث و تبادل نظر خواهد شد.

نشست جاری دو هفته پس از برگزاری اجلاس فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود که در جریان آن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مورد بحث قرار گرفت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar