ایرنا/ اتحادیه اروپا روز سه شنبه اعلام کرد که سازمان دهندگان همه پرسی های «غیرقانونی» الحاق به روسیه در چهار منطقه اوکراین را تحریم می کند.

به گزارش فرانس ۲۴، دستگاه اطلاعاتی انگلیس خبر داد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه احتمالا الحاق این مناطق به خاک روسیه در روزهای آتی را اعلام می کند.
در همین حال، پیتر استانو سخنگوی جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که عواقبی در انتظار همه افرادی است که در این همه پرسی های غیرقانونی و نامشروع شرکت می کنند.
وی افزود: اتحادیه اروپا این به اصطلاح همه پرسی ها را غیرقانونی تلقی می کند. وی تاکید کرد همه پرسی برای پیوستن به فدراسیون روسیه، در قلمرو اوکراین و در میان کنترل نظامی از سوی متجاوزان سازمان دهی شده است.
استانو گفت با توجه به مواضع اتحادیه اروپا و گروه هفت که نماینده پیشرفته ترین اقتصادهای جهان هستند، این انتخابات ثابت می کند روسیه به جای صلح طلبی بدنبال تشدید درگیری با اوکراین است. وی افزود: ما به این تشدید تنش، واکنش مناسب نشان خواهیم داد.
مقام مزبور از اظهارنظر در مورد بسته تحریمی جدید خودداری کرد، اما گفت که عواقبی برای همه افرادی که به این همه پرسی های غیرقانونی کمک کردند، وجود خواهد داشت.
سفیران اتحادیه اروپا روز دوشنبه نشستی برای آماده سازی مجموعه جدیدی از تحریم ها علیه روسیه تشکیل دادند، پس از آنکه دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا آنها را موظف کردند در زمینه تمهیدات محدودکننده و یک بسته جدید کمک های نظامی در پاسخ به بسیج نسبی در روسیه کار کنند.
از زمان آغاز جنگ در اوکراین، اتحادیه اروپا در مجموع ۲.۵ میلیارد یورو (۲.۵ میلیارد دلار) در قالب کمک نظامی شامل تسلیحات مرگبار در اختیار کی یف قرار داده است.
این اتحادیه همچنین هفت بسته تحریمی علیه روسیه تصویب کرده که علاوه بر موارد دیگر، شخص ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه وی را هدف قرار می دهد.
در تحریم های اتحادیه اروپا، واردات طلا، نفت و زغال سنگ و صادرات کالاهای لوکس و فناوری پیشرفته ممنوع شده و بانک های روسیه و بلاروس را از دسترسی به سیستم پرداخت بین المللی سوئیفت بازداشته است.
شهروندان جمهوری های دونباس، دونتسک، لوگانسک و همچنین مناطق آزاد شده خرسون و ژاپوروژیه امروز(سه شنبه) در آخرین همه پرسی الحاق به روسیه شرکت کردند.   امروز همه پرسی در این ۴ منطقه با شاخص ۵۰ درصدی حضور مردم به پایان رسید. حضور مردم در این همه پرسی به ترتیب در مناطق دونباس ۸۶.۸۹ درصد، لوگانسک ۸۳.۶۱ درصد، خرسون ۶۳.۵۸ درصد و ژاپوروژیه ۶۶.۴۳ درصد ثبت شده است.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar