فارس/ وزیر صنعت طالبان گفته است که قرارداد خرید فرآوردهای نفت و گندم با روسیه به امضا رسیده و مسکو نسبت به میانگین بازار جهانی به هیات حاکمه افغانستان تخفیف در نظر گرفته است.
 
نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت طالبان از قرارداد خرید فراوردهای نفتی و گندم از روسیه خبر داد.

عزیزی به رویترز گفت: طالبان با روسیه قراردادی برای خرید بنزین، گازوئیل، گاز و گندم امضا کرده است. 

وزیر طالبان با بیان اینکه طالبان به دنبال تنوع در شرکای تجاری خود است، اظهار داشت: دولت روسیه  برای خرید فراوردهای نفتی نسبت به میانگین جهانی به هیات حاکمه افغانستان تخفیف داده است. 

این رسانه انگلیسی قرارداد با روسیه را مهمترین قرارداد طالبان پس از به قدرت رسیدن عنوان کرد و گفت: تجارت با روسیه هیات حاکمه افغانستان را از انزوای جهانی خارج خواهد کرد. 

براساس این گزارش، یکسال پس از به قدرت رسیدن مجدد در افغانستان، تاکنون هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نشناخته و کشورهای غربی اعلام کردند که این گروه برای مشروعیت جهانی نیازمند تغییر در سیاست خود از جمله وضع محدودیت بر زنان افغان است. 

اما در حالی که روسیه رسما طالبان را به رسمیت نشناخته، مسکو همواره پذیرای مقامات طالبان بوده و سفارت این کشور در کابل نیز از محدود نمایندگی های سیاسی است که به فعالیت خود به دنبال سقوط کابل و خروج نیروهای خارجی ادامه داده است. 

وزیر صنعت طالبان گفته است که براساس قرارداد روسیه به صورت سالیانه یک میلیون تن بنزین، میلیون تن گازوئیل و 500 هزار تن گاز ال پی چی در اختیار این گروه قرار خواهد داد. 

رویترز گزارش داده که وزارت انرژی و کشاورزی روسیه به تقاضای این رسانه برای اظهارنظر در این خصوص پاسخی نداده است. 

از طرف دیگر عزیزی گفته است که این قرارداد تا مدت زمانی به صورت آزمایشی ادامه خواهد داشت و در صورت رضایت طرفین به صورت بلندمدت میان دو کشور قراردادی امضا می شود. 

وی از اظهارنظر در مورد قیمت مورد توافق میان دو کشور امتناع کرده، اما گفته است که روسیه نسبت به میانگین بازار جهانی به طالبان تخفیف در نظر گرفته است. 

این در حالی است که اخیرا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان به کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از زندگی نیازمند هستند.

این نهاد بین‌المللی در توئیتی نوشت که از هر دو نفر در افغانستان یک نفر به درستی نمی‌داند که وعده غذایی بعدی را از کجا به دست آورد.

گفته می‌شود که 24.4 میلیون نفر در افغانستان با ناامنی شدید غذایی روبرو هستند و به کمک و حمایت بشردوستانه نیاز دارند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین تاکید کرد که «مردم افغانستان را نمی‌توان فراموش کرد و پشت سر گذاشت».

از طرف دیگر مارکوس پوتزل، سرپرست نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در اظهاراتی درباره اوضاع اقتصادی در شورای امنیت گفته است: «اقتصاد در افغانستان با مشکلات زیادی از جمله موضوع نقدینگی و قطع ارتباط با دنیای خارجی مواجه است و در حال حاضر اقتصاد این کشور با کمک های نقدی سازمان ملل وابسته شده است.» 

پوتزل در پایان تاکید کرد اگر طالبان از فرصت محدود ایجاد استفاده نکند و تغییراتی را در سیاستهای خود به وجود نیاورد باید خود را برای فقر، انزوای جهانی و جنگ داخلی و در نهایت مهاجرت گسترده از این کشور آماده کند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar