ایسنا/ پنتاگون در گزارشی اعلام کرد، ارتش آمریکا عامل کشته شدن ۱۲ غیرنظامی در سال ۲۰۲۱ بوده که همه آنها در افغانستان رخ داده‌اند.

به گزارش  خبرگزاری فرانسه،‌ وزارت دفاع آمریکا در گزارشی نوشت: "این وزارتخانه ارزیابی می‌کند در سال ۲۰۲۱ در نتیجه عملیات‌های نظامی آمریکا، ۱۲ غیرنظامی کشته و پنج غیرنظامی نیز زخمی شدند."

پنتاگون در این گزارش که بر اساس الزام کنگره آمریکا از سال ۲۰۱۸ به صورت سالانه منتشر کرده و بخشی از آن نیز طبقه‌بندی شده، نوشته است، همه این غیرنظامیان در افغانستان کشته شده‌اند.

پنتاگون پیشتر به مسئولیتش در مرگ ۱۰ عضو یک خانواده شامل هفت کودک در جریان فرآیند پرآشوب خروج آمریکا از افغانستان در پایان اوت ۲۰۲۱ اذعان کرده بود.

در بخش علنی این گزارش آمده است، یک غیرنظامی در تاریخ هشتم ژانویه در شهر هرات و یکی دیگر نیز در تاریخ ۱۱ اوت در شهر قندهار در حملات آمریکا کشته شدند.

همچنین طبق این گزارش دو غیرنظامی دیگر نیز در تاریخ ۱۸ ژانویه در شهر قندهار زخمی شدند.

ارتش آمریکا همچنین به زخمی کردن سه غیرنظامی در تاریخ اول ژانویه در منطقه‌ای در سومالی اذعان کرده است.

پنتاگون در این گزارش به ارزیابی مجدد شمارش تلفات خود برای سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ پرداخته و به مسئولیتش در کشته شدن ۱۰ تن و زخمی شدن ۱۸ تن دیگر که همگی در سوریه اتفاق افتادند اذعان کرد.

سازمان‌های غیردولتی مرتبا ارقام بالاتری درباره کشته‌ها و مجروحین حملات آمریکا در مناطق جنگی منتشر کرده‌اند.

سازمان غیردولتی "ایروارز" که قربانی‌های غیرنظامی حملات هوایی در سراسر جهان را فهرست می‌کند در گزارش سالانه‌ای که در ماه مه منتشر کرد نوشت، تنها در نتیجه عملیات‌های نظامی آمریکا در سوریه بین ۱۵ تا ۲۷ غیرنظامی کشته شدند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در ژانویه ۲۰۲۲ از ارتش کشورش خواست در پی ارتکاب چند اشتباه مرگباری که به وجهه این ارتش لطمه زد، کارهای بیشتری برای اجتناب از وقوع تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی انجام دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar