فارس/ ۲۷ کشور عضو شورای اروپا روز جمعه در بیانیه‌ای، الحاق چهار منطقه از خاک اوکراین به روسیه را محکوم کردند.

به نوشته وبگاه اتحادیه اروپا، در این بیانیه آمده است: «الحاق غیرقانونی دونتسک، لوهانسک، زاپوریژیا و خرسون توسط روسیه را قویاً و مشترکاً محکوم می‌کنیم».
اعضای اتحادیه اروپا، الحاق این نواحی از طریق برگزاری همه‌پرسی را ناقض حقوق اساسی اوکراین در داشتن حق حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی، و مغایر با اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد دانستند.
آن‌ها در بیانیه خود آورده‌اند که نتیجه همه‌پرسی که در این چهار منطقه از اوکراین برگزار شده به رسمیت نخواهند شناخت و از نهادهای بین‌المللی نیز درخواست کردند آن را رد کنند.
این بیانیه با تأکید بر تداوم حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین در مقابل روسیه آورده است، اوکراین در حال استفاده از حق مشروع برای دفاع از خود است تا نواحی اشغال شده را مجدد پس بگیرد.
در این بیانیه آمده است، تهدیدات اتمی کرملین، بسیج نیروها و تلاش برای جا زدن سرزمین‌های اوکراینی به‌عنوان خاک روسیه در عزم اروپا برای کمک به اوکراین تأثیری ندارد.
بیانیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا دقایقی پس از سخنرانی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در مراسم امضای اسناد الحاق مناطق جدید به روسیه که در کاخ کرملین منتشر شد.
پوتین در اعلام حمایت از الحاق مناطق جدید به روسیه گفت: «مردم انتخاب خود را انجام داده‌اند. دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا سرنوشت مشترکی با روسیه دارند». وی افزود مردم این مناطق برای همیشه شهروند روسیه می‌شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar