ایرنا/ ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین درخصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای، حضور دوحه در سازمان همکاری های شانگهای و پایبندی به تعهد اوپک پلاس تلفنی گفت و گو کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، رهبران دو کشور در مورد روابط و مسائل منطقه‌ای مربوط به دو کشور گفت و گو کردند.

براساس این گزارش، دو طرف تعهد خود را به پیگیری روابط مسکو و منامه به صورت دوستانه، متقابل، سودمند و سازنده اعلام کردند.

پوتین و شاه بحرین همچنین بار دیگر تأکید کردند که دو طرف دارای رویکردهای مشابهی در قبال ابعاد کلیدی اوضاع خاورمیانه و شمال آفریقا هستند.

بنا اعلام کرد: در این تماس تلفنی، موضوع پایبندی به اوپک پلاس و اهمیت ادامه هماهنگی و تعهد به تصمیمات این نهاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

براساس گزارش این خبرگزاری توافق شد که تلاش‌ها به عنوان بخشی از سازمان همکاریهای شانگهای هماهنگ شود، این تصمیم نیز با توجه به اقدامات اتخاذ شد که در نشست اخیر این سازمان در سمرقند، ازبکستان، با عضویت بحرین به عنوان شریک گفتگو در این سازمان موافقت شد.

در این تماس تلفنی، پوتین همچنین شاه بحرین را در جریان الحاق رسمی مناطق دونتسک، لوگانسک، زاپوریژژیا، خرسون اوکراین به روسیه قرار داده است.

در خبرگزاری بحرین به واکنش شاه این کشور درخصوص این تصمیم پوتین هیچ اشاره‌ای نشده است.

رئیس جمهوری روسیه با امضای فرمان به رسمیت شناختن استقلال خرسون و زاپروژیا که از اوکراین جداشده اند، راه را برای پیوستن رسمی این مناطق به روسیه هموار کرد.  

در این فرمان‌ها که توسط کرملین منتشر شد، آمده است که پوتین این مناطق را به عنوان سرزمین های مستقل به رسمیت شناخته که گام میانی مورد نیاز پیش از اجرای کامل برنامه های روز جمعه برای اعلان رسمی پیوستن آنها به روسیه است.
همه پرسی الحاق به خاک روسیه در چهار منطقه شرقی دونباس واقع در شرق اوکراین از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر(یکم تا پنجم مهرماه) برگزار شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar