ایسنا/ رهبر هنگ‌کنگ امروز (شنبه) همزمان با هفتادوسومین سالگرد حزب کمونیست چین، وعده داد که اقتصاد دچار مشکل این جزیره را احیا خواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز ملی چین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین در یکم اکتبر ۱۹۴۹ توسط مائو تسه‌دونگ است، زمانی که حزب حاکم ملی‌گرای وقت چین به تایوان گریخت و در آنجا یک جزیره خودگران تشکیل داده، است.

جان لی، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ که یک دولت‌شهر در چین است، در سخنرانی خود هشدار داد که همه‌گیری کرونا هنوز بر سر هفت میلیون جمعیت این شهر سایه افکنده است. او وعده داد که اقتصاد هنگ‌کنگ را بهبود بخشیده و معیشت مردم را تضمین کند.

جان لی که در ماه ژوئیه به قدرت رسید، سابقاً در جایگاه یک فرمانده پلیس، شاهد سرکوب و بازداشت معترضان حامی دموکراسی، تعطیلی یک روزنامه برجسته و آغاز مهاجرت شهروندان به آمریکا، انگلیس و تایوان بود.

او در این سخنرانی گفت: هنگ‌کنگ حالا در یک لحظه گذار حساس از ثبات به شکوفایی است. من به آینده این جزیره کاملا امید دارم و شما هم باید چنین باشید.

لی به شعار «هنگ کنگ را میهن‌پرستان اداره می‌کنند» اشاره کرد، شعاری که به تلاش‌های حکومت برای جلوگیری از تصدی مناصب عمومی توسط حامیان دموکراسی اشاره دارد. او گفت که سخنرانی شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در سفر اول ژوئیه به هنگ‌کنگ، «طرح حکومتی» دولت او خواهد بود.

روز جمعه لی که‌کیانگ، نخست‌وزیر چین وعده داد که فارغ از تاثیرات همه‌گیری کرونا، فعالیت‌های اقتصادی را در یک محدوده مناسب حفظ کند.

آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها سرکوب‌های پکن علیه تظاهرات حامیان دموکراسی در ۲۰۱۹ را مورد انتقاد قرار داده و آن را نقض‌کننده خودمختاری این مستعمره سابق انگلیس می‌دانند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar