فارس/ وزارت خارجه ترکیه با انتشا بیانیه‌ای تاکید کرد که آنکارا همانند سال 2014، الحاق مناطقی از اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، در این بیانیه آمده است، ترکیه الحاق کریمه به روسیه که در همه پرسی غیرقانونی سال 2014 انجام شد را به رسمیت نشناخته و همواره بر تمامیت ارضی و یکپارچگی اوکراین تاکید کرده است. مطابق با این موضع که در سال 2014 اعلام شد، ما تصمیم روسیه به الحاق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا که بخشی از اوکراین هستند را نیز رد می‌کنیم. 

ترکیه همچنین گفته، این تصمیم که نقض شدید اصول حقوق بین الملل است برای ما قابل قبول نیست. ما مجدداً حمایت خود را از حل و فصل این جنگ که روز به روز تشدید می‌شود براساس مذاکره و از طریق راه حل سیاسی اعلام می‌کنیم.

همه‌پرسی الحاق این مناطق به روسیه از جمعه (۲۳ سپتامبر) آغاز شد و تا ۲۷ سپتامبر (پنجم مهر) ادامه داشت. به گزارش رویترز، مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا در مجموع حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند.

بامداد پنجشنبه (۲۹ سپتامبر) رسانه‌های روسی با انتشار نتایج همه‌پرسی در مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا، اعلام کردند که در تمام این مناطق بیش از ۹۵ درصد مردم خواستار الحاق به روسیه و جدایی از اوکراین هستند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه طی مراسمی اسناد الحاق این مناطق به خاک روسیه را رسما امضا کرد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar