فارس/ وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با همتای سعودی خود، تحولات منطقه و جهان را بررسی کرد.

خبرگزاری عربستان (واس) گزارش کرد که دو طرف در این تماس تلفنی، روابط دوجانبه، راهکارهای تقویت و توسعه این روابط در زمینه‌های مختلف، تحولات منطقه و جهان و مهم‌ترین موضوعات دارای اهتمام مشترک را بررسی کردند.

خبرگزاری عربستان به جزئیات بیشتر اشاره‌ای نکرد حال آنکه پیشتر وزارت خارجه عمان از تماس تلفنی بلینکن با همتای عمانی خود خبر داد و افزود که دو طرف تمدید آتش‌بس در یمن را مورد بررسی قرار دادند.

آتش‌بس دو‌ماهه یمن در سیزدهم فروردین‌ماه امسال (۱۴۰۱) آغاز شد؛ اما دوازدهم خردادماه بود که فرستاده سازمان ملل متحد اعلام کرد، طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کردند که آتش‌بس دو ماه دیگر و پس از آن نیز بار دیگر تا دوم اکتبر (۱۰ مهر) تمدید شد.

عربستان سعودی  از ششم فروردین ۱۳۹۴، در رأس یک ائتلاف عربی که  تحت حمایت آمریکا و کشورهای غربی قرار دارد،با ادعای تلاش برای بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar