ایسنا/ دولت سوئد در راستای اجرای توافقی که ماه ژوئن با ترکیه بر سر مساله نامزدی‌ خود برای عضویت در ناتو منعقد کرده بود، ممنوعیت صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی خود به ترکیه را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوایل سال جاری میلادی بعد از حمله روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند کاندیدای عضویت در ائتلاف ناتو شدند اما با توجه به الزامی بودن موافقت همه ۳۰ عضو فعلی این ائتلاف با این عضویت و مخالفت ترکیه با آن، آنها هنوز در مسیر عضویت موفق نشده‌اند.

سوئد و فنلاند در سال ۲۰۱۹ پس از حمله ترکیه به سوریه با هدف مقابله با شبه‌نظامیان کرد سوری موسوم به یگان‌های مدافع خلق، صادرات تسلیحات به ترکیه را ممنوع کردند. در آن زمان نهادی در دولت سوئد تحت عنوان "نهاد بازرسی محصولات استراتژیک" بر اساس این ممنوعیت، مجوزهای موجود صادرات تسلیحات به ترکیه را لغو کرده و از آن زمان تاکنون از صدور مجوزهای جدید در این زمینه خودداری کرده است.

در نهایت سه کشور سوئد، فنلاند و ترکیه در حاشیه نشست سران ناتو در مادرید در ماه ژوئن به توافقی مهم بر سر موضوع عضویت در ناتو دست یافتند که به موجب آن سوئد و فنلاند با انجام یک سری اقدامات برای رفع نگرانی‌های ترکیه موافقت کردند.

نهاد بازرسی محصولات استراتژیک سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرد که شروع به صدور مجوزهای صادرات تسلیحات به ترکیه برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی کرده اما فاش نکرد که برای کدام شرکت‌ها یا محصولات مجوز صادر شده‌ است.

این نهاد تصریح داشت: "با در نظر گرفتن تغییر شرایط در حوزه سیاست دفاعی و امنیتی، این نهاد بازرسی پس از بررسی کامل تصمیم گرفته است تا برای تحویل اقلام صنایع دفاعی سوئد به ترکیه مجوز صادر کند."

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar