مهر/

 آتش بس در یمن زیر نظر سازمان ملل از ۲ آوریل به مدت ۲ ماه برقرار شد و پس از ۲ بار نیز تمدید شد و امروز (یکشبه، دوم اکتبر) به پایان می‌رسد. روز چهارشنبه گذشته «هانس گروندبرگ»، نماینده سازمان ملل در امور یمن، در سفر به صنعا با مقامات انصارالله دیدار کرد. این سفر بدون اعلام نتایج مشخصی پایان یافت.

پیش از این مهدی المشاط در دیدار با نماینده سازمان ملل در امور یمن تأکید کرده بود که تأمین حقوق همه کارکنان دولتی و بازنشستگان از مطالبات اصلی مردم یمن است و گفته بود که اگر این موضوع تحقق پیدا نکند تمدید آتش‌بس قابل قبول نیست. شامگاه شنبه نیز «مهدی المشاط»، رئیس شورای سیاسی تابع انصارالله، با وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش گفتگو کرد و آنان را در جریان تازه‌ترین تحولات قرار داد.

در همین راستا، گزارش‌ها حاکی از تماس واسطه‌های متعدد با مقامات صنعا برای بازگشت از تصمیم اتخاذ شده در اتمام آتش بس است؛ اما مقامات صنعا با تشریح نقض مکرر آتش بس و عدم اجرای تعهدها در دفعات قبلی، درخواست تمدید مجددآتش بس را رد کرده‎اند.

از سوی دیگر فرمانده نیروهای مسلح وابسته به انصارالله اعلام کرد که با پایان یافتن آتش‌بس موقت در یمن، در حالت آماده‌باش برای هر تحول تازه‌ای خواهد بود.

یحیی سریع: کشتی‌های ائتلاف در تیر رس ما قرار داند

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در هشداری آشکار به شرکت‌های کشتیرانی که برای کشورهای دشمن کار می‌کنند، بیان کرد که شرکت‌های سرمایه‌گذار، دریایی، نفتی و… خارجی و محلی که در سراسر خاک جمهوری یمن فعالیت می‌کنند، برای در امان ماندن از هرگونه حادثه به اخطارها و دستورات ما گوش داده و آب‌های ساحلی و اقتصادی یمن را ترک کنند، زیرا که تبعات هر اتفاقی متوجه خود آنها خواهد بود.

پایان آتش بس در یمن/ کشتی های ائتلاف سعودی در تیررس موشکها

نیروهای مسلح وابسته به انصارالله نیز بر آمادگی خود برای اجرای فرمان‌های جدید تأکید کردند.

بیانیه هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در مورد شکست توافق آتش بس

انصارالله یمن هم با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که در صورت عدم تحقق مطالب ملت یمن و عدم تمدید آتش‌بس، دستورات تازه‌ای را به نیروهای نظامی خود صادر خواهد کرد.

هیئت مذاکره کننده انصارالله با برشمردن موارد نقض آشکار توافق در سه دوره گذشته توسط ائتلاف به رهبری عربستان و مزدوران داخلی آن‌ها، از عدم تمدید مجدد توافق و شروع مبارزات برای گرفتن حقوق مشروع مردم یمن خبر داد.

در این بیانیه به شرکت‌های حمل و نقل و شرکت‌های فعال در یمن هشدار داده شده و آنان مسئول تحولات بعدی در این کشور دانسته شده‌اند.

همچنین در این بیانیه آمده است: دولت نجات ملی یمن در مدت آتش‌بس، در قبال نقض‌های مکرر ائتلاف خویشتنداری بسیاری کرد تا فرصت بیشتری به تلاش‌های سازمان ملل و سایر کشورهای همراه بدهد. ما به جز منافع و حقوق انسانی و قانونی ملت یمن، هیچ خواسته‌ای نداشتیم. بر همین اساس، دو بار با تمدید آتش‌بس موافقت کردیم، به امید اینکه کشورهای متجاوز، کمترین احساس مسئولیت یا درکی از خود نشان دهند. متأسفانه مشخص شد که کشورهای متجاوز پس از اینکه تمامی کارتهای خود را از دست دادند، دیگر راهی جز هدف قرار دادن معیشت ملت یمن نداشتند و آن را راحت ترین ابزار برای به زانو درآوردن ملت دیدند.

در این بیانیه تاکید شده است: کشورهای متجاوز به اندازه‌ای که تمایل دارند خود را از پیامدهای جنگ و حملات مستقیم دور نگه دارند، تمایلی به صلح ندارند. ما خارج از چارچوب حقوق شهروندان یمنی، مطالبه‌ای نداشته‌ایم، از جمله رعایت مساوات در پرداخت حقوق‌ها که از درآمدهای حاکمیتی از جمله نفت خام و گاز صورت می‌گیرد.

هیأت مذاکره کننده یمنی بیان کرد که با گذشت شش ماه از این آتش‌بس، هیچ جدیتی برای حل مسائل انسان دوستانه مشاهده نکرده است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه ائتلاف متجاوز، جنگ را به میدان اقتصادی کشانده است، تأکید شده است: در خصوص بازگشایی مسیرها در تعز و سایز استان‌ها، در دوره نخست آتش‌بس، کمیته‌ای تشکیل دادیم، ولی طرف مقابل با بررسی بازگشایی جاده‌ها در همه استان‌ها مخالفت می‌کرد و سپس این کمیته را هدف قرار داد. نقض مکرر آتش بس توسط ائتلاف متجاوز باعث شهادت دهها یمنی به ویژه در مناطق مجاور عربستان سعودی شده است. در مورد تبادل اسرا نیز باید گفت که در این پرونده طرف مقابل فقط بر آزادی اسرای سعودی و برخی از سرکرده‌ها تمرکز کرده است.

هیأت مذاکره کننده یمن ضمن تأکید بر حق ملت این کشور در دفاع از حقوق خود و مقابله با تجاوز و محاصره، کشورهای متجاوز را مسئول به بن‌بست رسیدن توافقات معرفی کرد.

اخطار به شرکت‌های خارجی

اخطارها و دستورات پنج گانه شورای عالی اقتصادی به شرکتهای خارجی همکار با ائتلاف

پایان آتش بس در یمن/ کشتی های ائتلاف سعودی در تیررس موشکها

۱- تمام شرکت‌های غارتگر فعال در یمن باید فعالیت خود را متوقف کنند.

۲- فعالیت‌ها باید تا ساعت ۶ عصر فردا، یک‌شنبه به صورت کامل متوقف شود.

۳- در صورت ادامه فعالیت و نقض دستور، خود شرکت‌ها مسئول عواقب آن خواهند بود.

۴- دستور صادر شده مطابق قوانین بین المللی و نص قانون اساسی جمهوری یمن است.

۵- مسئولین جمهوری یمن حق بررسی و بازخواست غارت‌های صورت گرفته قبل از این زمان را برای خود محفوظ می‌دارد.

رشید حداد: پایان آتش ‎بس، منافع غرب و بازار نفت جهان را در شرایط جنگ اوکراین به خطر خواهد انداخت

رشید حداد، روزنامه نگار نزدیک به انصارالله تاکید کرد: پایان آتش بس و بازگشت به جنگ، منافع آمریکا و شرکایش را در شرایط بحران فعلی گاز و نفت و رکود اقتصادی جهان به خطر خواهد انداخت.

وی تاکید کرد که بازگشت به شرایط جنگی به مراتب هزینه‌های بیشتری برای کشورهای ائتلاف به ویژه عربستان خواهد داشت و این در حالی است که پرداخت حقوق کارمندان برای عربستان، تنها ۱۵۰ میلیون دلار به صورت ماهانه هزینه خواهد داشت.

رشید حداد گزارش کرد که کارمندان مورد نظر برای دریافت حقوق، ۱.۲۵ میلیون نفر هستند که با در نظر گرفتن تعداد خانواده آن‌ها، پرداخت حقوق می‌توانست به ۴.۷ میلیون یمنی کمک کند.

واکنش روسیه به پایان آتش بس یمن

سفارت روسیه در یمن نسبت به عدم تمدید آتش‌بس در یمن ابراز نگرانی کرد و از همه طرف‌ها خواست که برای آتش‌بس تلاش کنند.

سفارت روسیه در یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت نسبت به نبود ضمانت‌هایی درباره تمدید آتش‌بس در یمن قبل از پایان مهلت آن در دوم اکتبر ابراز نگرانی می‌کند و از همه طرف‌ها می‌خواهیم که مذاکرات خود با نماینده سازمان ملل برای رسیدن به توافق در این باره را افزایش دهند.

در این بیانیه آمده است که یوگنی کودروف کاردار سفارت روسیه در یمن از تلاش‌های نماینده سازمان ملل در این باره کاملاً حمایت می‌کند و تمدید آتش‌بس را به نفع طرف‌های یمنی و امنیت سراسر منطقه می‌داند.

در این بیانیه از همه طرف‌ها خواسته شده است که نتایج حاصله را از بین نبرند.

سفارت روسیه در یمن در بیانیه خود تاکید کرده است که بحران یمن هیچ راه حل نظامی ندارد و باید طرف‌های یمنی از راه مذاکره و گفتگو به حل و فصل سیاسی فراگیر در این کشور برسند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar