فارس/ نخست وزیر ارمنستان به فیلم منتسب به نظامیان جمهوری آذربایجان که طی آن به اسرای ارمنستانی شلیک می‌کنند به شدت واکنش نشان داد.

به نوشته خبرگزاری «نیوز آرمنیا»، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در توضیح فیلم   اعدام نظامیان غیرمسلح ارمنستانی توسط نیروهای جمهوری آذربایجان در توییتی نوشت: «ارمنستان از همه ساز و کارهای بین‌المللی موجود برای اطمینان از تحقیقات و پیگرد قانونی استفاده خواهد کرد.»

پاشینیان ادامه داد: «فیلم وحشتناک دیگری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و نظامیان جمهوری  آذربایجان گروهی از اسرای جنگی ارمنی را در خاک ارمنستان اعدام می‌کنند. جامعه بین‌المللی باید به شدت این جنایت جنگی را محکوم کرده و به آن رسیدگی کند و اقدامات لازم را برای توقف تجاوز آذربایجان انجام دهد.»

نیکول پاشینیان افزود: «ارمنستان از تمام سازوکارهای بین‌المللی موجود برای اطمینان از تحقیقات و پاسخگویی استفاده خواهد کرد. چنین اقدامات خشونت آمیزی باید به درستی مورد توجه قرار گیرد و عواقبی برای متجاوز داشته باشد.»

بر اساس این گزارش، فیلمی که در آن نیروهای جمهوری  آذربایجانی به نظامیان غیرمسلح ارمنی شلیک می‌کنند در کانال‌های تلگرامی پخش شده  است.

«تویوو کلار» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی در مورد این فیلم  در توییتی نوشت: «اگر صحت این فیلم ثابت شود، این یک جنایت جنگی است که باید بررسی شود و عاملان آن مجازات شوند. »

وزارت دفاع ارمنستان نیز به نوبه خود در رابطه با این فیلم اعلام کرد که در حال حاضر نمی‌تواند اطلاعات خاصی در مورد مکان و زمان ارائه کند، اکنون دستگاه‌های مربوطه در حال بررسی فیلم هستند، اما در صحت و سقم این فیلم شکی وجود ندارد.

در تازه‌ترین تحول بین این دو کشور، مقام ارشد نظامی ارمنستان گفت، نظامیان باکو در آخرین رویارویی چند مواضع نظامی راهبردی را تصرف کرده و نخست وزیر ارمنستان نیز حملات این کشور را به شدت محکوم کرد 

سرلشکر « آراکل مارتیکیان»  معاون ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان در  نشست خبری گفت، مواضعی که جمهوری آذربایجان تصرف کرده از نظر تاکتیکی مهم نیست، اما از نظر راهبردی مهم است.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته که امکان استفاده از ناظران سازمان پیمان امنیت جمعی برای کمک به ایجاد شرایط مساعد در اجرای توافقات بین سران جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه و عادی سازی روابط بین باکو و ایروان از جمله امضای توافقنامه مناسب، مورد بحث قرار گرفته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar