فارس/ دبیر کل ناتو در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی به الحاق چهار منطقه اوکراین به خاک روسیه واکنش نشان داد.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو در مصاحبه با شبکه ان بی سی نیوز آمریکا در واکنش به الحاق چهار منطقه اوکراین به خاک روسیه گفت، بهترین راه برای پاسخ به روسیه در این زمینه حمایت همه جانبه از اوکراین است.

رئیس جمهور روسیه روز جمعه معاهده‌های الحاق چهار منطقه اوکراین به این کشور را در مراسمی رسما امضا کرد.

دبیر کل ناتو در ادامه افزود: این حمایت باید شامل حمایت نظامی، اقتصادی و مالی باشد.

وی با استقبال از تصمیم جدید جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای حمایتهای مالی و تسلیحاتی بیشتر از اوکراین گفت، ما همچنین حمایتهای جدیدی هم از طرف فرانسه، آلمان، دانمارک، نروژ و شماری دیگر از کشورها شاهد هستیم که در حال افزایش حمایتهای خود از اوکراین هستند.

وی در ادامه مدعی شد، این مناطق بخشی از خاک اوکراین هستند و ما مطمئن هستیم که اوکراین می‌تواند قلمروی خود را آزاد و آن را بازپس بگیرد.

دبیر کل ناتو در بخش دیگری از مصاحبه با این شبکه آمریکایی تاکید کرد، ناتو به هرگونه حمله به زیرساختهای این سازمان به صورت متحد و سخت پاسخ خواهد داد.

استولتنبرگ گفت: هرگونه حمله علیه زیرساختهای حیاتی ناتو پاسخی سخت و یکپارچه دریافت خواهد کرد.

چند روز پیش همه‌پرسی‌هایی در چهار منطقه روسیه شامل دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا برگزار شد.

در منطقه دونتسک ۹۹.۲۳% از پیوستن به روسیه حمایت کردند. نرخ مشارکت در این همه‌پرسی ۹۷.۵۱% گزارش شد. در لوهانسک هم ۹۸.۴۲% به نفع پیوستن به روسیه رأی دادند. در خرسون، میزان حمایت ۸۷.۵% و در زاپروژیا، ۹۰.۱% بود.

همه‌پرسی الحاق مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا به روسیه از جمعه (۲۳ سپتامبر) آغاز شد. این چهار منطقه در مجموع حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند.

درحالیکه ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پس از تصمیم روسیه به الحاق این مناطق خواستار عضویت سریع اوکراین در پیمان ناتو شده است اما مقامات این سازمان مثل قبل پاسخ سردی به این درخواست کی‌یف داده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar