ایرنا/ نشریه نشنال اینترست با اشاره به اینکه تصمیمات اخیر پوتین درخصوص اعلام بسیج نسبی نیروهای متخصص و برگزاری هه پرسی الحاق بخش هایی از اوکراین به روسیه مقدمه ای برای استفاده از سلاح هسته ای علیه اوکراین است، نوشت: اقدام پوتین در استفاده از سلاح هسته ای ممکن است به پیروزی مسکو در جنگ کی یف بینجامد.

 در ادامه این نوشتار آمده است: اگر نیروهای اوکراینی مسلح به سلاح های غربی به حملات متقابل خود ادامه دهند، تهدیدی برای سرزمین روسیه خواهند بود. پوتین با اقدامی که بارها در موردش هشدار داده، پاسخ خواهد داد و آن استفاده از سلاح هسته ای است.

این گزارش با بیان اینکه، چه این اقدام علیه یک هدف در اوکراین یا عملی نمایشی باشد، تاثیرات آن یکسان است، می افزاید: چنین اقدامی بی شک حمایت غرب از کی یف را تضعیف می کند، با توجه به اینکه آمریکا و ناتو تمایلی به پاسخگویی از این نوع ندارند. همچنین این مساله می تواند به فروپاشی ائتلاف ناتو بینجامد.

به نوشته این رسانه، رهبران غربی و کارشناسان دفاعی از مدتی قبل به این احتمال اندیشیده اند که مسکو در صورت شکست کارزار متعارفش علیه اوکراین، به سلاح هسته ای متوسل خواهد شد و  این احتمال در حال حاضر به یک قطعیت کمابیش تبدیل شده است.

این گزارش می افزاید: پوتین ممکن است بتواند هم در داخل و هم در خارج به پیروزی هایی دست یابد. دکترین هسته ای روسیه به صراحت می گوید اگر تجاوز متعارف به روسیه موجودیت این کشور را تهدید کند، این مساله می تواند استفاده از سلاح اتمی را توجیه کند، البته تعریف اینکه یک حمله متعارف برای عبور از این آستانه تا چه اندازه باید ادامه داشته باشد، هنوز مشخص نشده است.

در ادامه این مطلب آمده است: پوتین در سخنرانی خود برای اعلام بسیج نسبی، چنین تهدید موجودیتی را مطرح کرد و تاکید داشت که هدف غرب از حمایت اوکراین، نابودی روسیه و تهدید تمامی مردم روسیه است به همین خاطر استفاده از سلاح هسته ای برای محافظت از تمامیت ارضی روسیه مجاز است.

نشنال اینترست با طرح این سوال که ناتو و غرب به حمله هسته ای روسیه به اوکراین چه پاسخی خواهند داد، نوشت: قریب به یقین ناتو این اقدام را با یک حرکت هسته ای معادل پاسخ نخواهد داد و وادار کردن واشنگتن به پاسخ مشابه دشوار است، حتی اگر نیروهای آمریکایی یا نظامیان ناتو هدف چنین حمله ای قرار گیرند.

به پیش بینی این نشریه، اگر حمله گسترده نباشد، تیم هایی از دولت آمریکا و کشورهای عضو ناتو تقریبا همواره یک کارزار متعارف تشدید شده را در پیش می گیرند یا عقب نشینی می کنند.

براساس این گزارش، اگر پوتین علیه اوکراین از سلاح اتمی استفاده می کرد، گزینه های غرب حتی محدودتر می شد. اوکراین عضو ناتو نیست و تحت محافظت چتر هسته ای این ائتلاف قرار ندارد. رهبران غربی پاسخگویی با استفاده از سلاح هسته ای را غیرقابل درک خواهند یافت.

رهبران غربی و در راس آنها جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا وعده داده اند حمله هسته ای روسیه به اوکراین را با دو برابر کردن حمایت شان از کی یف، ارائه سلاح های متعارف بیشتر و بهتر به اوکراین، تشدید تحریم های اقتصادی علیه روسیه و تلاش برای جلب نظر جامعه جهانی به منظور تبدیل کردن روسیه به کشوری طرد شده و منفور پاسخ دهند.

در اصل، غرب بدنبال راهبردی است که منجر به استفاده پوتین از سلاح هسته ای در وهله اول شود. این تعریف دیوانگی است، انجام دوباره همان کار با انتظار نتیجه متفاوت.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: مجهزتر کردن بیشتر اوکراین با تسلیحاتی چون پرتابگرهای هیمارس، موشک های دوربرد، پهپادهای پیشرفته و حتی جنگنده ای اف ۱۶، تضمین کننده این مساله است که اواکراین می تواند ارتش روسیه را مهار کند. اما این روش به جنگ پایان نمی دهد.

در واقع، پاسخ احتمالی غرب به نفع پوتین است. استفاده اولیه وی از سلاح هسته ای با واکنش نامتناسب تری همراه خواهد بود که نشان از ضعف غرب دارد.

به نوشته نشنال اینترست، مسکو با استفاده از سلاح هسته ای نشان می دهد که بازدارندگی بی معناست و خود را برای استفاده مجدد از سلاح هسته ای در آینده آماده می کند.

در بخش پایانی این گزارش با اشاره به اینکه پوتین معتقد است جنگ در اوکراین برای دفاع از تهدید موجودیتی برای روسیه که به واسطه گسترش ناتو ایجاد شده، ضروری است، آمده است: در این زمینه، استفاده از سلاح هسته ای موجه است. خطر تشدید تنش غربی نیز همین گونه است. همانطور که پوتین در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۸ گفت، استفاده اولیه از سلاح هسته ای منطقی است، حتی اگر فاجعه ای جهانی به بار آورد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar