ایرنا/ در میانه تنش‌ها بر سر مناقشات دریای چین جنوبی و افزایش تنش بر سر تایوان، رزمایش مشترک نیروهای نظامی فیلیپین و آمریکا برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از رویترز، قرار است این رزمایش تا ۱۴ اکتبر(۲۲ مهر ماه) ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، بیش از ۲ هزار و ۵۵۰ نیروی نظامی آمریکایی و ۵۳۰ نظامی فیلیپینی حضور دارند. دولت آمریکا درحالی که همواره از چین می خواهد از انجام اقدامات تحریک آمیز در دریای چین جنوبی خودداری کند که اعلام کرد از فیلیپین در این منطقه حمایت می کند و خد حضور گسترده در این منطقه دارد.

مسیر انجام این عملیات شامل استان جزیره‌ای غربی پالاوان که رو به دریای چین جنوبی است و شمال فیلیپین، در سراسر تنگه لوزون از تایوان.

به گزارش ایرنا، در اواخر خرداد سال جاری، دولت فیلیپین اعتراض جدید دیپلماتیکی را در برابر فعالیت های دریایی چین در ۳۲۱ کیلومتری منطقه انحصاری اقتصادی «مانیل» پایتخت این کشور مطرح کرد و چین را به ماهیگیری غیرقانونی در این منطقه هنگامی که کشتی های گشت‌زنی گارد ساحلی چین قایق های فیلیپینی را تعقیب می کردند متهم کرد و افزود بیش از ۳۰۰ شکایت علیه فعالیت‌های پکن در دریای چین جنوبی ثبت شده است.

در همین حال دولت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، با درنظر گرفتن نگرانی‌های فیلیپین، از این کشور در منطقه دریای چین جنوبی حمایت می کند و همزمان از چین درخواست کرد تا به اقدامات تحریک آمیز در دریای چین جنوبی پایان دهد و به قوانین بین المللی احترام بگذارد.

«ند پرایس» سخنگوی دولت آمریکا گفت: «چنین اقداماتی بخشی از روند وسیع‌تر چین در اقدامات تحریک‌آمیز منطقه دریای چین جنوبی برای کشورهایی است که به شکل قانونی در این منطقه فعالیت می کنند.»

دریای چین جنوبی دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به‌شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود سه و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگهٔ تایوان را دربر می‌گیرد. پس از پنج اقیانوس جهان این دریا بزرگ‌ترین ناحیهٔ دریایی جهان است. جزیره‌های واقع در دریای چین جنوبی که با هم یک مجمع‌الجزایر را تشکیل می‌دهند بالغ بر صدها عدد و  عمدتاً خالی از سکنه هستند.

 چین تقریباً بر کل این دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت می کنند. همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز «اسپراتلی» و «پارسل» اختلاف دارند. آمریکا  این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و  همواره بر حق قانونی کشتی‌ها و زیردریایی‌هایش در رفت‌وآمد در این دریا تأکید می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar