فارس/ «جیمز کلورلی» وزیر خارجه انگلیس چهارشنبه (پنجم اکتبر) گفت بریتانیا به دقت تهدیدات اتمی ولادیمیر پوتین را پیگیری می‌کند اما پوتین سابقه طولانی در استفاده از ادبیات تند دارد. 

به گزارش رویترز، او در پاسخ به این سوال که آیا تهدیدات اتمی روسیه باید جدی گرفته شود، به رادیو بی‌بی‌سی گفت: ما همیشه به دقت ... به آنچه ولادیمیر پوتین می‌گوید، گوش می‌دهیم. البته همچنین می‌دانیم که او سابقه طولانی در (استفاده از) ادبیات تند دارد. 
فضاسازی اخیر درباره تهدید اتمی مسکو در حالی است که کرملین ادعای رسانه‌های انگلیسی و ایتالیایی در مورد آزمایش اتمی روسیه را رد کرده است.
روزنامه انگلیسی «تایمز» دوشنبه  مدعی شد که ائتلاف نظامی ناتو به اعضای خود هشدار داده روسیه قصد دارد در مرز اوکراین آزمایش اتمی انجام دهد. روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» نیز مدعی شد که ناتو با ارسال اطلاعاتی به کشورهای عضو نسبت به ماموریت زیردریایی اتمی روسی به نام «بلگورود» که حامل ابر اژدر اتمی است، هشدار داده است. 
«وادیم اسکیبیتسکی» معاون سازمان اطلاعات اوکراین نیز در اظهارنظری خطر استفاده روسیه از سلاح اتمی علیه اوکراین را «بسیار بالا» توصیف کرد و مدعی شد «برای متوقف کردن روس‌ها، ما نه تنها به سامانه‌های ضد هوایی، بلکه به سامانه‌های ضد موشکی نیاز داریم».
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین سه‌شنبه در نشست خبری در زمینه گزارش روزنامه تایمز گفت که روسیه نمی‌خواهد در لفاظی اتمی غرب شرکت کند. پسکوف گفت: رسانه‌ها، سیاستمداران و سران غرب اینک مشغول تمرین‌های بسیاری در لفاظی اتمی هستند. ما در این موضوع شرکت  نخواهیم کرد.
«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به تازگی در فرمانی اولین بسیج نیروهای ذخیره نظامی روسیه پس از جنگ جهانی دوم دستور داد تا نیروهای بیشتری را در میدان نبرد  با اوکراین مستقر کنند. وی ضمن بیان این که کشورهای غربی به دنبال نابود کردن روسیه هستند، به غرب هشدار داد که مسکو آماده استفاده از سلاح‌های اتمی برای دفاع از خود است.

روسیه بزرگترین قدرت اتمی جهان است و طبق اعلام «فدراسیون دانشمندان آمریکایی» ۵۹۷۷ کلاهک اتمی دارد، در حالی که ایالات متحده ۵۴۲۸ کلاهک دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar