فارس/ نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان ضمن اعلام اینکه توافق ترسیم مرزی با رژیم صهیونیستی در آستانه نهایی‌شدن است، تصریح کرد، این توافق به جلوگیری از جنگ منطقه‌ای کمک خواهد کرد.

«نجیب میقاتی» نخست‌وزیر مکلف لبنان امروز (پنجشنبه) در دیدار با «بشاره پطرس الرعی» اسقف کلیسای مسیحیان مارونی لبنان گفت، برای انتخاب رئیس‌جمهور، «وحدت» ضروری است.

بر اساس گزارش «الجدید»، میقاتی در ادامه توافق ترسیم مرزی را راهبردی خواند و گفت، این توافق که در حال نهایی شدن است در جلوگیری از جنگ منطقه‌ای کمک می‌کند.  

«الیاس بوصعب» معاون رئیس پارلمان لبنان دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد، اصلاحات مورد نظر بیروت درباره پیش‌نویس توافقنامه ترسیم مرزهای مورد اختلاف با رژیم صهیونیستی را به «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان تحویل داده است.

بر اساس گزارش «النشره»، وی در ادامه گفت، گمان نمی‌کند که تغییرات پیشنهادی منجر به خروج توافق از مسیر خود شود؛ اگرچه این پاسخ به معنای تأیید پیش‌نویس نیست اما مذاکرات به اتمام رسید.

بوصعب تأکید کرد، بر اساس پیش‌نویس توافق، لبنان به تمام بلوک‌هایی که در دریا متعلق به خود می‌دانسته دست پیدا کرده و رژیم اسرائیل هیچ حقی در میدان نفتی قانا ندارد.

در هفتم مهرماه، دورتی شیا سفیر آمریکا در بیروت با «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان در کاخ «بعبدا» دیدار و پیشنهاد این کشور برای حل و فصل اختلاف مرزی در بستر دریا با رژیم صهیونیستی را ارائه کرد.

از اکتبر سال ۲۰۲۰ مذاکرات فنی میان رژیم صهیونیستی و لبنان برای حل اختلافات مرزی دریایی با میانجی‌گری آمریکا آغاز شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar