ایرنا/ معترضان به توسعه بنادر جنوب هند، در درگیری با پلیس، ۳۰ افسر را زخمی و روانه بیمارستان کرد.

به گزارش استریت تایمز، ۳۶ افسر پلیس در درگیری با معترضان در ایالت کرالا در جنوب هند مجروح شدند. معترضان خواهان آزادی فردی بودند که در جریان تظاهرات علیه پروژه بندری ۹۰۰ میلیون دلاری (۱.۲ میلیارد دلار سنگاپور) گروه آدانی دستگیر شده بود.

اعتراضات و آشوب رو به افزایش، یک دردسر بزرگ برای تجارت بنادر و لجستیک آدانی به ارزش ۲۳ میلیارد دلار است. موقعیت این بندر در انتهای مرزهای خاکی جنوب هند به عنوان برگ برنده تجارت از بنادر دبی، سنگاپور و سریلانکا در نظر گرفته می شود.

ساخت و ساز بندر ویجینجام بیش از سه ماه است که پس از آنکه معترضان که بیشتر از جامعه ماهیگیران بودند، ورودی آن را مسدود کردند و این توسعه را عامل فرسایش سواحل و محروم کردن آنها از امرار معاش دانستند، متوقف شده است.

در آخر هفته، معترضان با وجود دستور دادگاه برای از سرگیری کار، مانع از ورود خودروهای ساختمانی آدانی به بندر شدند که منجر به دستگیری بسیاری از آنها شد.

تصاویر خبری تلویزیون و یک سند پلیس نشان می دهد که صدها نفر دیگر یکشنبه شب برای آزادی یکی از دستگیرشدگان در یک ایستگاه پلیس تجمع کردند که منجر به درگیری با پلیس و آسیب رساندن به برخی از وسایل نقلیه آنها شد.

پلیس در اعلامیه این حادثه می‌گوید: آن‌ها با سلاح‌های مرگبار وارد پاسگاه شدند و پلیس را گروگان گرفتند و تهدید کردند که اگر افراد بازداشت‌شده آزاد نشوند، ایستگاه را به آتش خواهند کشید.

بسیاری از معترضان مسیحی بودند که توسط کشیشان کاتولیک رومی رهبری می شدند.

«یوژین اچ. پریرا»، معاون کل اسقف نشینی، گفت: پلیس به معترضان، که در میان آنها برخی از کشیشان نیز حضور داشتند، حمله کرد.

وی مدعی شد که مردم نیز سنگباران شده اند و خواستار رسیدگی قضایی به این حادثه شده است.

گروه آدانی به درخواست اظهارنظر در روز دوشنبه پاسخ نداد.

گروه تجاری آدانی پیش از این با استناد به مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر که اتهامات مرتبط با فرسایش سواحل را رد کرده‌اند، گفته بود که این پروژه با تمام قوانین مطابقت دارد.

دولت ایالتی علت این فرسایش را بلایای طبیعی می داند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar