تسنیم/ وزارت خارجه چین به ادعای برخی رسانه‌ها در مورد حادثه آتش سوزی در شهر اورومچی و ضرب و شتم قرار گرفتن خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی انگلیسی واکنش نشان داد.
وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای به ادعای شبکه بی‌بی‌سی انگلیس در ارتباط با ضرب و جرح خبرنگار این شبکه حین پوشش اعتراضات به محدودیت‌های کرونایی مجدد در چین واکنش نشان داد و گفت که این فرد خود را به عنوان خبرنگار معرفی نکرده بود.

پکن گفت که چین همواره از فعالیت خبرنگاران خارجی بر اساس قوانین و اصول سیاست‌های چین استقبال می‌کند.

وزارت خارجه چنین همچنین با بیان اینکه سیاست «کرونای صفر» چنین موفق بوده، در مورد حادثه فوت شهروندان چینی در آتش سوزی ساختمانی در شهر اورومچی نیز گفت که «انگیزه‌های پنهانی در شبکه‌های اجتماعی است که می‌خواهد حادثه آتش سوزی در ساختمان ارومچی را به سیاست چین در رابطه با کرونا ربط دهند.»

طی دو روز رسانه های غربی با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از شهر اورومچی، مرکز استان سین‌کیانگ چین واقع در شمال غرب این کشور، از کشته شدن 10 نفر در این شهر خبر دادند و مدعی شدند که این افراد در داخل یک ساختمانی که طعمه حریق شده بود، به دلیل محدودیت‌های کرونایی امکان انتقال به بیرون از خانه را نداشتند و در این حادثه جان باخته‌اند.

پکن این ادعا را رد کرده است. با این حال، بازگشت دوباره محدودیت‌های کرونایی و این حادثه  به خشم عمومی در چین دامن زد و از شهر ارومچی به جاهای دیگری نیز سرایت کرد. جمعه گذشته جمعیت معترضان در شهر ارومچی، پایتخت سین کیانگ، به خیابان ها آمدند و شعار «به قرنطینه پایان دهید!» سر دادند.

بر اساس ویدئوهایی که در رسانه‌های اجتماعی چین منتشر شد، معترضان خواستار کاهش مقررات قرنطینه و حذف سخت گیری پیرامون شیوع کرونا شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar