تسنیم/ رسانه‌های خبری از بازداشت شیخ «کاظم العمری» روحانی برجسته سعودی برای دومین بار در یک سال خبر دادند.

رژیم آل سعود شیخ «کاظم العمری» روحانی برجسته شیعه در عربستان را برای دومین بار در سال جاری بازداشت کرد.

شیخ کاظم العمری روحانی بلندپایه شیعی و از چهره‌های شاخص شیعیان در مدینه است که در این شهر مسجد و کتابخانه‌ مشهوری دارد.

رژیم سعودی شیخ کاظم العمری  را در شهر مدینه بازداشت کرده است. دو فرزند او نیز از ماه آوریل در زندان به‌سر می‌برند.

علاوه بر این، شیخ کاظم  العمری در ژانویه 2022 و قبل از آن در آگوست  2010 توسط  نیروهای آل سعود در مدینه بازداشت شد.

در همین راستا «حسین مرتضی»  روزنامه‌نگار لبنانی در واکنش به این خبر، در توییتی نوشت: «رژیم آل سعود برای دومین بار در سال جاری، شیخ کاظم العمری را بازداشت کرد».

«عبدالرحمن السحیمی» فعال سعودی  نیز گفت: «رژیم آل سعود  همچنان به ظلم و ستم خود ادامه می‌دهد و چندین بار با فرزندان و بزرگان وطن می‌جنگد. همانطور که شیخ کاظم العمری را بازداشت کرده است. مرجع شیعیان مدینه اکنون با پسرانش بازداشت شده و قبلا چندین بار پدرش رحمه الله  بازداشت شده بود. این  نشانه آشکار فرقه‌گرایی رژیم آل سعود است ».

 «علی الهاشم»  فعال سعودی نیز در توئیتی نوشت: رژیم آل سعود دو فرزند  شیخ کاظم العمری را برای تحت فشار قرار دادن وی در آوریل 2022 بازداشت کرد و امروز مجددا شیخ العمری  بازداشت شد.

شیخ کاظم العمری فرزند آیت‌الله مرحوم «محمد العمری» و نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در مدینه منوره است که در سال 2010 نیز بازداشت شده بود. هنوز دلیل بازداشت اخیر وی مشخص نیست و نهادهای سعودی نیز توضیحی در این باره نداده‌اند.

شیخ محمدعلی العمری از رهبران شیعی عربستان بود که به‌جرم دفاع از حریم اهل‌بیت علیهم السلام و شیعیان و درخواست اجرای عدالت میان شیعیان به چهل و پنج سال زندان محکوم شد و تحت شکنجه قرار گرفت.

ظلم و ستم علیه شیعیان در عربستان هرچند همواره وجود داشته است، اما از زمان روی کار آمدن «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، شیعیان نیز در کنار اقشار دیگر جامعه عربستان به شدت سرکوب شده‌اند.

رژیم آل سعود در سرکوب شیعیان منطقه « قطیف» و « الاحساء» همواره علما و رهبران شیعه را هدف قرار داده است. آل سعود با هدف قرار دادن علما و روحانیون تلاش می‌کند تا انقلاب‌های دینی و انگیزه جوانان شیعه در عربستان را مهار کند.

این درحالی است که اخیرا مقامات سعودی شیخ « محمد العباد» روحانی سعودی را بدون هیچ توضیح و توجیهی بازداشت کردند.

تعداد روحانیون و شخصیت‌های شیعه عربستان که هم اکنون در زندان به سر می‌برند به 21 نفر رسید. به نوشته مرآة الجزیره، اسامی این افراد از این قرار است 1. شیخ عبدالجلیل العیثان 2. الشیخ حسن آل زاید 3. شیخ حسین الراضی 4. شیخ بدر آل طالب 5. شیخ محمد حسن الحبیب 6. السید جعفر العلوی 7. شیخ حبیب الخباز 8. شیخ محمد زین الدین 9. شیخ سمیر الهلال 10. شیخ عبّاس المازنی 11. شیخ فتحی الجنوبی 12. شیخ عبد اللطیف الناصر 13. شیخ عبّاس السعید 14. سید خضر العوامی 15. سیّد هاشم الشخص 16. شیخ فاضل هلال آل جمیع 17. شیخ علی الماء 18. سید محمد رضا السلمان 19. شیخ مجتبی النمر 20.شیخ عبدالمجید الأحمد.21. شیخ کاظم العمری.

تاکنون ده‌ها شیعه عربستان توسط دستگاه امنیتی آل سعود دستگیر شده‌اند؛ بازداشت فعالان شیعه و مخالفان دولت سعودی هرچند همواره در عربستان وجود داشته، اما از زمان ولیعهد شدن «محمد بن سلمان» از ژوئن 2017 به این سو روند بازداشت‌ها و سرکوب‌ شیعیان و مخالفان سعودی افزایش چشمگیری داشته است ، به گونه‌ای که در ماه مه 2019 دولت سعودی دست به اعدام 37 نفر زد و با خونسردی سر آنها را از تنشان جدا کرد.همچنین در 12 مارس 2022 41 نفر از معترضان شیعه عربستانی و از اهالی مناطق الاحساء و قطیف در شرق عربستان اعدام شدند.

مسئولان سعودی به بازداشت خودسرانه علیه روحانیون اقدام کردند و سپس محاکمه ناعادلانه ای را برای شان ترتیب دادند که از حق دفاع از خود یا تعیین وکیل محروم بودند. سپس حکم های سنگینی برای آنها صادر کردند. به طوری که زندگی آنها به دلیل محرومیت از درمان و دارو در معرض خطر است، حتی برخی از آنها از بیماری های مزمن رنج می برند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar