تسنیم/ رئیس جمهور کره جنوبی به مقامات دولتش دستور داد تا برای یک فرمان اجرایی به منظور پایان دادن به اعتصاب کامیون داران، آماده باشند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی به مقامات دولتش دستور داد تا برای یک فرمان اجرایی به منظور پایان دادن به اعتصاب کامیون داران در صنایع نفت و فولاد، آماده باشند.

براساس این گزارش، یون در جلسه امروز هیئت دولت با محور اعتصابات در جریان، خطاب به وزاری دولتش اظهار کرد که برای صدور یک فرمان اجرایی فوری در صنایعی مانند نفت وفولاد که اعتصاب کامیون داران آن باعث خسارات اقتصادی بسیار زیادی شده، و اختلالات لجستیکی بسیار زیادی را ایجاد کرده، آماده باشند.

یون در حالی امروز این خبر را اعلام کرد که 5 روز پیش دستور داد تا تمام رانندگان کامیون سیمان اعتصاب کننده، از صبح شنبه (دیروز) به سرکارهای خود بازگردند و در غیر این صورت با جریمه هایی مواجه می شوند. وی در آن روز، چارچوب زمانی خاصی را برای دومین فرمان اجرایی خود مشخص نکرده بود.

براساس این گزارش، اعتصاب کامیون داران کره ای امروز (یکشنبه) وارد یازدهمین روز خود شده است. آنها از دولت می خواهند تا پرداخت حداقل دستمزد را برای آنها تضمین کند. این اعتصاب تاکنون اختلالات گسترده ای را در جابجایی ذخایر سیمان و فولاد ایجاد کرده و پیامدهایی نیز بر بخش پالایشگاه های نفت داشته است.

رئیس جمهور کره جنوبی همچنین از وزاری مربوطه در دولتش خواست تا تمام اقدامات لازم برای مقابله با آنچه که او تهدید جدی علیه قانون کشور می داند، صورت گیرد و افزود: کامیون داران اعتصاب کننده، ضررهای اقتصادی هنگفتی را به منافع کشور وارد کرده اند.

در حالی که دولت اعلامیه بازگشت به کار را از صبح شنبه را برای 33 پیمان کار و 791 راننده شخصی در صنعت سیمان که دست به اعتصاب زده اند، صادر کرد، از این بین، 29 پیمان کار و 175 راننده، اعلام کرده اند که در آینده ای نزدیک به کار خود ادامه خواهند داد.

وزیر دارایی این کشور نیز بر اتخاذ اقدامی قانونی برای تنبیه کامیون داران اعتصاب کننده که از بازگشت به کار خودداری کرده اند، تاکید کرد.

این مقام کره ای پس از جلسه هیئت دولت، تصریح کرد ما واکنشی گروهی با کمک پلیس و مقامات استانی اتخاذ خواهیم کرد تا هر گونه حرکت غیرقانونی در این زمینه را خنثی کرده و اقدامات اجرایی سختگیرانه ای را علیه کسانی که این فرمان اجرایی را نادیده بگیرند، پیاده خواهیم کرد.

همزمان با اعلام دستور بازگشت به کار در هفته گذشته برای رانندگان کامیون سیمان اعتصاب کننده، دولت از بهبود جابجایی و حمل و نقل از بنادر اصلی و کارخانه های تولید سیمان خبر داد. در بندر بوسان نیز که بزرگترین دروازه دریایی این کشور است، میزان جابجایی روزانه کانتینرها، به 42 درصد رسیده است.

با این حال، وزیر تجارت، صنعت و انرژی اعلام کرد بخش پالایشگاه های نفت همچنان از اختلال گسترده در تامین به علت اعتصاب فلج کننده کامیون داران رنج می برد. حدود 74 ایستگاه گازرسانی در سراسر کشور از امروز از چرخه خارج شده و ایستگاه های گاز زیادی نیز از کمبود رنج می برند.  

وی تصریح کرد در مجموع 781 هزار تن از محموله های نفتی به ارزش بیش از 768 میلیون دلار، در 10 روز گذشته، به تاخیر افتاده اند.

در همین حال هزارن نفر در جنوب شهر سئول پایتخت کره جنوبی، با برگزاری تظاهراتی حمایت خود را از کامیون داران اعتصاب کننده اعلام کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar