ایرنا/ وزارت دفاع انگلیس در تازه‌ترین ارزیابی خود از جنگ اوکراین مدعی انهدام ۶۰ جنگنده روسیه و کاهش عملیات هوایی این کشور در آسمان اوکراین شد.

رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد: در ماه های اخیر، تعداد پروازهای تاکتیکی روسیه بر فراز اوکراین به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. جت‌های روسی در حال حاضر ده‌ها ماموریت در روز انجام می‌دهند، در حالی که در ماه مارس حدود ۳۰۰ مأموریت در روز صورت می‌گیرد.

این بیانیه ادعایی می‌افزاید: روسیه اکنون بیش از ۶۰ جنگنده را در جریان درگیری ها از دست داده که احتمالا شامل یک جنگنده بمب افکن Su-۲۴M FENCER و یک هواپیمای حمله زمینی Su-۲۵ FROGFOOT در هفته گذشته می‌شود.

وزارت دفاع انگلیس، کاهش عملیات هوایی روسیه را به تداوم تهدید بالای دفاع هوایی اوکراین، محدودیت در ساعات پرواز هواپیماهای روسی و بدتر شدن آب و هوا نسبت داده و مدعی شده است: «با توجه به اینکه تاکتیک‌های حمله زمینی روسیه تا حد زیادی به شناسایی بصری و مهمات غیر هدایت‌شونده متکی است، نیروی هوایی روسیه احتمالاً به حملات معدود زمینی در هوای بد زمستانی ادامه خواهد داد.»

روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد و این وضعیت همچنان ادامه دارد.

کشورهای غربی با ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین آتش جنگ را شعله‌ور نگه داشته و اوضاع را پیچیده کرده‌اند. در این میان انگلیس به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تاکنون بیش از یکهزار و ۱۰۰ شهروند روس و بیش از ۱۰۰ سازمان دولتی روسیه را تحریم کرده است.

وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا در تداوم رویکرد ضد روسی غرب، نسبت به مذاکرات صلح با مسکو هشدار داده و ادعا کرده که روسیه ممکن است از این فرصت برای ترمیم قوای نظامی و گسترش حملات خود به اوکراین استفاده کند. ادعایی که گمانه‌زنی‌هایی را درباره نفع انگلیس از تداوم جنگ اوکراین مطرح کرده است.

چندی پیش سفیر روسیه در لندن با هشدار نسبت به تبعات تحرکات انگلیس در جنگ اوکراین، تصریح کرد که اقدامات لندن اوضاع را پیچیده و خطرناک کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar