ایرنا/ درحالی که بیشتر نظرسنجی‌ها از شکست حتمی حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری ریشی سوناک در انتخابات عمومی دور آتی خبر می‌دهند، رهبر حزب سیاسی مخالف دولت، کارزار انتخاباتی خود را با وعده انحلال مجلس تشریفاتی اعیان آغاز کرد.

«کی‌یر استارمر» که این روزها خود را مستاجر جدید ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ استریت می‌داند، امروز (دوشنبه) به تشریح برنامه‌های دولت تحت رهبری خود پرداخت و وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات بعدی، تمرکز قدرت را از وست مینستر (پارلمان) دور کرده و به شوراهای شهر و نهادهای منتخب مردم منتقل خواهد کرد.

او با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم اضافه کرد: "اگر حزب کارگر در انتخابات بعدی پیروز شود، مردم نه تنها در مورد حکومت که نحوه اداره آن نیز شاهد تغییر خواهند بود. زیرا مسیر رسیدن به یک جامعه عادلانه و اقتصاد قوی مستقیماً در دست مالیات دهندگان قرار دارد.”

استارمر بر همین اساس وعده داد مجلس اعیان را که عموم اعضای آن انتصابی هستند با یک مجلس کوچکتر و دمکراتیک جایگزین خواهد کرد که نمایندگان آن منتخب مردم باشند و اداره خرج کمتری برای دولت داشته باشد.

این درحالیست که حزب حاکم محافظه‌کار به انتصاب‌های بی‌رویه در مجلس اعیان و تحمیل هزینه‌های بیشتر بر مالیات‌دهندگان متهم است. گفته می‌شود بوریس جانسون نخست وزیر پیشین انگلیس قصد دارد تا چندین نفر از نزدیکانش از جمله صاحب نشریه ایونینگ استاندارد را به عضویت مجلس اعیان منصوب کند. لیز تراس نخست وزیر سابق انگلیس هم با وجود رهبری فاجعه‌باری که تنها هفت هفته به طول انجامید درصدد اقدام مشابهی است.

محافظه‌کاران بعد از ۱۲ سال سکان‌داری دولت و زمینه‌سازی برای خروج فاجعه‌بار انگلیس از اتحادیه اروپا که طبق آمارهای رسمی و اعتراف ناظران ضربه سنگینی را به اقتصاد کشور وارد کرده است، در وضعیتی قرار دارد که شانس چندانی برای بقاء در قدرت ندارد.

تغییر شش نخست وزیر در یک دهه گذشته، اعتماد افکار عمومی را به عملکرد محافظه‌کاران از بین برده است و ریشی سوناک که امیدی به پیروزی در انتخابات عمومی ندارد، این روزها تلاش خود را روی حفظ وضع موجود و نجات از فروپاشی دولت متمرکز کرده است.

موج گسترده اعتصاب کارمندان و کارگران اصناف مختلف و افزایش اعتراض‌های عمومی در پی دو رقمی شدن تورم و دورنمای نگران‌کننده اوضاع اقتصادی، که وزیر دارایی از آن بعنوان طوفان یاد است، پایه‌های دولت را متزلزل کرده است.

مردم انگلیس در طول هفته‌های اخیر چندین تظاهرات اعتراضی با حضور شخصیت‌های ارشد حزب کارگر برای برگزاری انتخابات زودهنگام به راه‌انداخته و خواهان برکناری محافظه‌کاران از قدرت هستند. این درحالیست که حزب محافظه‌کار در انتخابات میان‌دوره شهر چستر که هفته پیش برگزار شد، با اختلاف زیادی مقابل سایر احزاب سیاسی شکست خورد.

حزب کارگر معتقد است که رای‌گیری چستر نشان داد که مردم خواهان دولت با رهبری حزب کارگر هستند. «انجلا رینر» معاون رهبر حزب کارگر در این باره گفت که مردم انگلیس از دولت محافظه‌کار و سیاست‌های فاجعه‌بار آن به ستوه آمده‌اند. وی تصریح کرد که دولت سوناک دیگر از پشتوانه مردم برخوردار نیست.

این درحالیست که بسیاری از کارشناسان نتیجه انتخابات چستر را یک افتضاح تمام عیار برای دولت ریشی سوناک تعبیرکرده و معتقدند که شمارش معکوس برای سقوط دولت وی آغاز شده است.

طبق تازه‌ترین نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس محبوبیت حزب حاکم محافظه‌کار با اختلاف زیادی پایین‌تر از حزب کارگر است. یافته‌های موسسه یوگو نشان می‌دهد ۴۸ درصد مردم حامی حزب کارگر و ۲۵ درصد از حزب ریشی سوناک طرفداری می‌کنند.

در چنین شرایطی حزب کارگر با شعار تحول در نظام سیاسی انگلیس که گفته می‌شود برگرفته از طرح گوردن براون نخست وزیر اسبق انگلیس در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ است، امید بسته که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۴ قدرت را از دست محافظه‌کاران تصاحب کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar