ایرنا/ هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد به باز بودن کانال های ارتباطی با چین امیدوار شده ایم.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: پس از برگزاری اجلاس گروه ۲۰ ، ما نسبت به باز بودن کانالهای ارتباطی با چین و احتمالا گسترش آنها امیدوار شده ایم.

این مقام ارشد دولت جو بایدن بار دیگر در هراس از آزمایش های موشکی کاخ سفید گفت که آمریکا از چین می خواهد از نفوذ خود بر کره شمالی استفاده کند.

پیش از این،ر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از قصد خود برای سفر به چین در اوایل سال ۲۰۲۳ به منظور گفتگو با مقامات ارشد چین در مورد طیف گسترده ای از مسائل دوجانبه و جهانی خبر داد.

بلینکن تصریح کرده است که در ژانویه یا فوریه ۲۰۲۳ به چین سفر خواهد کرد اما هنوز درباره تاریخ دقیق این سفر تصمیم گیری نشده است.

در اوایل ماه نوامبر، بلینکن گفته بود که سفر آتی وی به چین با هدف "تقویت ارتباطات" میان واشنگتن و پکن و پیگیری توافقات به دست آمده در دیدار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در بالی انجام خواهد شد.

کاخ سفید ۲۳ آبان ماه در بیانیه ای با بیان اینکه جو بایدن و شی جین پینگ روسای جمهور آمریکا و چین در بالی اندونزی مورد تایوان، حقوق بشر و اوکراین با یکدیگر گفتگو کردند، اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به چین خواهد رفت.

دیدار روسای جمهوری چین و آمریکا ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) در بالی اندونزی و در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ درحالی برگزار شد که این نخست دیدار رسمی از زمان همه گیری بیماری کووید ۱۹ بود.

در این دیدار رئیس جمهوری چین به همتای آمریکایی خود گفت شرایط روابط کنونی دو کشور نه به نفع مردم دو کشور است و نه خواست جامعه جهانی است.

در این دیدار که همچنین نخستین ملاقات رو در روی سران دو کشور از زمان شروع ریاست جمهوری بایدن محسوب می شد، رئیس جمهور چین تصریح کرد مشتاقانه منتظر همکاری با رییس جمهوری امریکا هستم تا روابط را به مسیر درست برگردانم و به دو کشور و جهان خدمت کنم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar