تسنیم/ منابع خبری اعلام کردند که رئیس جمهور چین برای شرکت در کنفرانس سران کشور‌های عربی و عضو شورای همکاری پنجشنبه به عربستان می‌رود.

شبکه آمریکایی «سی ان ان» به نقل از منابع آگاه ناشناس گزارش داد که «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین پنجشنبه وارد عربستان سعودی می شود.

این شبکه به نقل از منابع خود اعلام کرد که رئیس جمهور شی قصد دارد 8 دسامبر  به مدت دو روز به عربستان سعودی سفر کند.

سی ان ان  به نقل از یک منبع مطلع و منبع دیپلماتیک و یک مسئول بلندپایه عرب از سفر رئیس جمهور چین خبر داد.

این منابع گفتند که در سفر شی جین پینگ به ریاض کنفرانس کشور‌های عربی با چین و کنفرانس کشور‌های عضو شورای همکاری با چین برگزار می‌شود. انتظار می‌رود حداقل 14 نفر از سران کشور‌های عربی در کنفرانس با چین حضور داشته باشند.

سفر احتمالی شی جین پینگ به ریاض پنجشنبه انجام خواهد شد و یکی از اولین سفرهای او به خارج از کشور از زمان شروع ویروس کرونا در اوایل سال 2020 است. همچنین انتظار می‌رود او در نشست اقتصادی آسیا و اقیانوسیه شرکت کند.

پیش از این نیز در چهارمین نشست کمیته امور سیاسی و خارجی در چارچوب کمیته مشترک سعودی - چینی که از طریق ویدئو کنفرانس، برگزار شد، «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان از سفر قریب‌الوقوع شیء جین پینگن به ریاض خبر داد.

تجارت چین و عربستان از زمان برقراری روابط آنها در سال 1990 به طور پیوسته افزایش یافته است و چین سال گذشته 27 درصد از صادرات نفت عربستان را در سال گذشته خریداری کرد. در پایان سال 2021، تجارت دوجانبه این دو کشور سالانه بالغ بر 87.31 میلیارد دلار بود. همچنین آرامکو عربستان سعودی بین ژانویه تا آگوست 2022 به طور متوسط 1.76 میلیون بشکه در روز نفت به چین تحویل داده است.

«عبدالعزیز بن سلمان» وزیر انرژی عربستان سعودی اخیرا اعلام کرد که چین به مقصد شماره یک صادرات نفت عربستان تبدیل شده است و ریاض شریک قابل اعتمادی برای پکن باقی خواهد ماند. چین و عربستان در زمینه نظامی نیز همکاری دارند که این موضوع منجر به هراس واشنگتن شده است.

اخبار در خصوص سفر آتی رئیس جمهور چین به ریاض در حالی مطرح می‌شود که روابط سعودی - آمریکایی به ویژه پس از کاهش تولید نفت به میزان دو میلیون بشکه نفت در روز در چارچوب توافق اوپک پلاس ، در بدترین حالت خود قرار گرفته است. به دنبال این تصمیم مقامات آمریکایی از « جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا خواستند تا در روابط خود با عربستان بازنگری و فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کند.

عربستان سعودی پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید ، روابط خود را با سایر کشورها از جمله چین تقویت کرده است. برخی کارشناسان معتقدند که چین می خواهد جایگزین ایالات متحده آمریکا در غرب آسیا، به ویژه در عربستان سعودی و امارات شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar