ایرنا/ روزنامه واشنگتن پست ضمن اشاره به تحولات مربوط به اقدامات ناتو طی جنگ افغانستان فاش کرد که ژنرال های بازنشسته آمریکایی با وجود هشدارهای واشنگتن به دنبال داد و ستد با یکی از شرکت‌های هوایی جمهوری آذربایجان بوده‌اند.

به نقل از تارنمای "نیوزمکس"، طبق این گزارش، در جریان جنگ ناتو با افغانستان، فرماندهان نظامی آمریکا به جمهوری آذربایجان سفر کردند تا با وجود انتشار گزارش هایی در مورد شباهت رفتاری رئیس جمهوری آن کشور با سران مافیا، با الهام علی اف دیدار کنند.

مقام های وزارت دفاع آمریکا علی اف را متقاعد ساختند که مرزها و حریم هوایی کشورش را که اهمیت حیاتی برای مسیر تدارکاتی ناتو و آمریکا در افغانستان داشتند، باز کند. در عوض واشنگتن به علی اف پیشنهاد شراکت دیپلماتیک و قرارداد دفاعی به ارزش ۳۶۹ میلیون دلار با هواپیمایی ترابری آذربایجانی "جاده ابریشم" داد.

بر اساس اسناد منتشر شده در واشنگتن پست، دانکن مک نب (Duncan McNabb) و ویلیام فریزر (William Fraser III)، دو تن از ژنرال های نیروی هوایی که بر مسیر تدارکاتی ای که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ فعال بود، نظارت می کردند، تلاش کردند تا از ارتباطات خود با مقام های جمهوری آذربایجان منتفع شوند. این دو پس از بازنشستگی با هواپیمایی راه ابریشم بر سر عقد قراردادهای مشاوره مذاکره کردند.

معمولاً وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون با درخواست نیروهای نظامی بازنشسته آمریکایی برای همکاری با کشورهای خارجی و یا شرکت هایی که به وسیله دولت های دیگر اداره می شوند، موافقت می کنند. بر اساس اسناد موصوف، زمانی که نیروی هوایی آمریکا از داد وستد این دو آگاه شد، هشدار داد که احتمال دارد این روابط مایه خجالت و خطری علیه امنیت ملی آمریکا باشد.

به نوشته واشنگتن پست، فریزر در سال ۲۰۱۵ به دولت آمریکا هشدار داده بود که ممکن است در صورت ممانعت از همکاری وی با شرکت هواپیمایی راه ابریشم، جمهوری آذربایجان تلافی کرده و دولت علی اف حتی مسیر تدارکاتی آمریکا و ناتو به افغانستان را مسدود کند.

بر اساس گزارش طبقه بندی شده سال ۲۰۰۹ سفارت آمریکا در باکو که تارنمای افشاگر ویکی لیکس منتشر کرد، علی اف فردی توصیف شده بود که ترکیبی از مایکل و سانی فرزندان دون کورلئونه، شخصیت اصلی رمان و فیلم پدرخوانده است. طبق این سند، علی اف می خواست همه چیز مطابق میل خودش باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar