ایرنا/ «وانگ یی» وزیر خارجه چین به ژاپن هشدار داد که در «تله بازی با حاصل جمع صفر» گرفتار نشود و بجای آن به همکاری با پکن روی آورد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، وانگ یی چهارشنبه در پیامی ویدیویی به هجدهمین اجلاس پکن-توکیو که در ژاپن برگزار می‌شود، تاکید کرد که دو کشور «برای همیشه همسایه» یکدیگر می‌مانند و باید «مراقب مزاحمت‌های مخرب» باشند.
وی تاکید کرد: ما باید با صداقت با یکدیگر رفتار کنیم و نباید در تله بازی با حاصل جمع صفر یا تقابل میان اردوگاه‌ها گرفتار شویم.
در تئوری‌های روابط بین‌الملل بازی با حاصل جمع صفر به معنای آن است که یک بازیگر برنده و دیگری بازنده است و میزان برد هر طرف به اندازه باخت طرف مقابل است.
این اظهارات پس از آن بیان شد که فومیو کیشیدا نخست وزیر و یاسوکازو هامادا وزیر دفاع ژاپن چهارشنبه اعلام کردند قصد دارند بودجه نظامی ژاپن را در مدت پنج سال ۵۰ درصد افزایش دهند.
«مائو نینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش گفت که این تصمیم بیدارباشی به «همسایگان آسیایی و جامعه بین‌الملل درباره تعهدات ژاپن به یک سیاست دفاعی جامع و توسعه صلح‌آمیز است.»
وی همچنین از طرح آمریکا برای افزایش حضور نظامی در استرالیا و دعوت از ژاپن برای پیوستن به این طرح انتقاد کرد و گفت این اقدامات صلح منطقه‌ای را تضعیف می‌کند.

مائو نینگ تاکید کرد: آمریکا به ایجاد حلقه‌های کوچک با برخی از متحدان خود ادامه می‌دهد. چنین اقداماتی تنها صلح و ثبات در منطقه را تضعیف می‌کند. این اقدامات نه مورد استقبال و نه حمایت قرار می‌گیرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar