ایرنا/ منابع آگاه در پاکستان از تکاپوی فرمانده جدید ارتش این کشور برای سفر به عربستان با دستورکار دریافت کمک‌های مالی اضطراری از سعودی ها جهت رهایی مقطعی از بحران اقتصادی و پایداری صندق ذخایر ارزی پاکستان خبر می‌دهند.
 
رسانه‌های پاکستانی روز پنجشنبه اعلام کردند که ژنرال «سید عاصم منیر» که دوهفته پیش به عنوان نفر اول نیروهای مسلح این کشور منصوب شد، مانند عرف همیشگی رهبران سیاسی و نظامی پاکستان عربستان را به عنوان اولین مقصد سفرهای خارجی خود انتخاب کرده است.
 
انتظار می‌رود فرمانده جدید ارتش پاکستان مانند اسلاف خود طی سفر به ریاض و دیدار با مقام‌های سعودی، تعهد اسلام‌آباد برای همکاری با عربستان در حوزه‌های دفاعی، نظامی و امنیتی را تکرار کند.

این سفر همزمان با تشدید بحران اقتصادی در پاکستان صورت می‌گیرد، موضوعی که برای غلبه بر آن رهبران نظامی این کشور همواره نقش آفرینی کرده و در چندین مرحله ارتش پاکستان در صف اول تحقق ماموریت دریافت کمک‌های مالی از کشورهای هم پیمان و یا رسیدن به توافق با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام قرار گرفته است.
 
روزنامه انگلیسی زبان «اکسپرس تریبیون» پاکستان امروز در گزارشی اعلام کرد: ژنرال عاصم منیر با انجام اولین سفر رسمی خود به مقصد عربستان قرار است درخواست اسلام‌آباد برای دریافت کمک اضطراری مالی به ارزش ۳ میلیارد دلار را با طرف سعودی مطرح نماید.

این درحالی است که عربستان ماه‌های اخیر سپرده ۳.۲ میلیارد دلاری خود در بانک مرکزی پاکستان را با هدف کمک به پایداری صندوق ذخایر ارزی این کشور تمدید کرد. در این وضعیت پاکستان همچنان درصدد تزریق فوری ۳ میلیارد دلار دیگر برای نجات معیشت خود است.

منابع آگاه به اکسپرس تریبیون تایید کردند که در دیدار روز گذشته سفیر سعودی با وزیر دارایی پاکستان، اسلام‌آباد تقاضای اولیه برای دریافت کمک مالی جدید از ریاض را مطرح کرد.

براساس این گزارش، ذخایر ارزی پاکستان برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ به پایین‌ترین سطح خود یعنی ۷ میلیارد دلار رسیده است. گفته می‌شود اسلام‌آباد تضمین دریافت بسته مالی ۱۳ میلیارد دلاری از چین و عربستان از جمله یک وام جدید ۷.۵ میلیارد دلاری را دریافت کرده است.

بن بست در مذاکرات اسلام‌آباد با صندوق بین المللی پول برای احیای بسته کمک مالی ۶.۵ میلیارد دلاری باعث شده تا دولتمردان پاکستانی بار دیگر برای نجات از بحران اقتصادی به کشورهای دوست نگا کنند و شنیده‌ها حکایت از وابستگی بیشتر پاکستان به کمک‌های مالی سعودی دارد.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar