ایسنا/ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باز هم با طرح اظهاراتی عجیب این بار درباره آفریقایی‌ها جنجال ایجاد کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهارنظر عجیب جدیدی گفت که شک دارد مردم کشورهای آفریقایی که از روسیه حمایت می‌کنند اصلا بدانند ولادیمیر پوتین چه کسی است یا دونباس کجا واقع شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک نشست کمیته ویژه مداخله خارجی در پارلمان اتحادیه اروپا ادعا کرد: "روسیه می‌تواند تقصیر را متوجه سمت دیگری کند، واقعیت را تحریف کند و در برخی بخش‌های جهان مخاطبانی را پیدا کند. من در صفحه تلویزیون جوانان آفریقایی را در خیابانهای شهر باماکو پایتخت مالی دیدم که بیلبوردهای تشکر از پوتین را نشان دادند. اینکه شما دونباس را نجات داده‌اید و حالا شما ما را نجات خواهید داد. این شوک آور است. می‌توانید در نظر بگیرید که این افراد نمی‌دانند دونباس کجاست و یا حتی آنها نمی‌دانند پوتین چه کسی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادعا کرد در منطقه بالکان و در کشورهایی که به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا هستند هم چنین مردمی وجود دارند.

این صحبتهای بورل با واکنش و انتقاد سریع اوزلم دمیرل، نماینده پارلمان اتحادیه اروپا مواجه شد و او طرح چنین صحبت‌هایی را متکبرانه دانست.

این قانونگذر در انتقاد خود از بورل گفت:‌ صادقانه بگویم حرف شما محترمانه به نظر نمی‌رسد. یک چنین لحن متکبرانه‌ای و یک چنین بی احترامی به آفریقا عواقبی دارد. به همین دلیل جای تعجب نیست اگر آفریقایی ها سرخورده و عصبی شده و سپس برای کمک به سراغ روسیه بروند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز به اظهار نگرانی درباره این صحبت‌های بورل پرداخت و یادآورد شد که سیاستمداران غربی در موارد متعددی کم دانشی خود را درباره مسائل جغرافیایی و مسائل دیگر نشان داده‌اند.

این نخستین بار نیست که بورل با طرح اظهارنظرهای عجیب سروصدا و جنجال به پا می‌کند. این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صحبت‌هایی ایراد کرد که مضمون نژادپرستانه داشتند. او در سخنرانی در اوایل اکتبر در افتتاحیه آکادمی دیپلماتیک اروپا در شهر بروخه ادعا کرد، اروپا مثل یک "باغ" است و ما بقی جهان در برابر آن مثل یک "جنگل" است و اگر "باغبان‌ها" در اتحادیه اروپا از این باغ خوب مراقبت نکنند، "جنگل" ممکن است به "باغ" حمله کند.

زاخارووا با کنایه به این صحبت بورل گفت: "باغبانی که خود را به جای نماینده عالی امور خارجی اتحادیه اروپا جا زده اظهار تردید کرده که مردم در منطقه بالکان و آفریقا بدانند که دونباس کجاست یا پوتین چه کسی است. جوزپ، مردم را قضاوت و آنها را با خودت مقایسه نکن!"

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar