فارس/ وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب جدیدش مدعی شده هند و پاکستان در سال ۲۰۱۹ تا آستانه جنگ هسته‌ای پیش رفته‌اند. 

مایک پامپئو، نوشته این اتفاق در فوریه ۲۰۱۹ رخ داده، زمانی که هند در پی حمله‌ای به نیروهای این کشور در کشمیر به شبه‌نظامیان در پاکستان حمله کرد. 

پاکستان سپس اعلام کرد که دو جنگنده ارتش هند را سرنگون کرده و خلبان یکی از جنگنده‌ها را به اسارت گرفته است. 

هند و پاکستان هر دو ادعای مالکیت کشمیر را دارند اما تنها بخش‌هایی از آن را تحت کنترل دارند. هند بارها پاکستان را به حمایت از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در کشمیر متهم کرده است. اسلام‌آباد همواره این ادعاها را رد می‌کند. 

این دو همسایه هسته‌ای از زمان استقلال از بریتانیا سه بار وارد جنگ شده‌اند. این جنگ‌ها به استثنای یک مورد بر سر کشمیر بوده است. 

مایک پامیئو در کتاب خاطراتش نوشته است: «فکر نمی‌کنم دنیا به درستی بداند خصومت بین هند و پاکستان در فوریه ۲۰۱۹ تا چه اندازه به جنگ‌افروزی هسته‌ای نزدیک شد.»

او در ادامه نوشته است: «واقعیت این است که خودم هم دقیقاً نمی‌دانم [تا چه اندازه این دو کشور به جنگ هسته‌ای نزدیک بودند]؛ فقط می‌دانم که خیلی نزدیک بود.»

 پامپئو نوشته هرگز شبی را که برای مذاکره با کره شمالی در خصوص سلاحهای هسته‌ای به هانوی سفر کرده بود فراموش نمی‌کند. در آن شب «هند و پاکستان در ارتباط با مناقشه دیرینه بر سر منطقه‌ کشمیر شروع به تهدید یکدیگر کردند.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar