باشگاه خبرنگاران/ بنابر اعلام یک تیم تحقیقاتی ۶۶ گور بی‌نام و نشان دیگر که احتمالا متعلق به کودکان بومی است در بریتیش کلمبیای کانادا کشف شده است.

ویلیامز لیک اول، یکی از جوامع بومیان کانادا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد یک تیم تحقیقاتی ۶۶ گور بالقوه دیگر از بومیان را در یک مدرسه مسکونی سابق در استان «بریتیش کلمبیا» پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این یافته تعداد گور‌های کشف شده در مدرسه سنت جوزف را به ۱۵۹ مورد می‌رساند.

ویلی سلرز، رئیس این جامعه گفت مکان گور‌های احتمالی تنها بخشی از داستان است. هزاران کودک بومی در سال‌های ۱۸۸۶ تا ۱۹۸۱ مجبور بودند به این مدارس بروند که توسط کلیسا اداره می‌شد.

سلرز گفت که گزارش‌هایی از ناپدید شدن یا مرگ کودکان در محوطه وجود دارد و برخی اجساد در رودخانه‌ها ریخته شده یا سوزانده شده‌اند.

رئیس این جامعه بومیان کانادا می‌گوید داستان کودکان بومی به خاطر سرپوش گذاشتن توسط دولت‌ها، کلیسا و پلیس «عمدا» در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته‌اند. وی در بیانیه‌ای کتبی از دیگر جوامع بومی در سراسر کانادا خواست گرد هم آیند و به بهبودی اوضاع کمک کنند، زیرا مرتب اجساد بیشتری از کودکان در مکان‌هایی که پیش‌تر مدرسه بومیان بودند، پیدا می‌شود.

او می‌گوید: «ما به پیگیری حقیقت ادامه خواهیم داد و به دنبال عدالت برای آن کودکان و خانواده‌هایشان خواهیم بود.»

گفتنی است، پیش از این در ماه مه، در همین مدرسه ۹۳ جسد یافت شده بود.

گفته می‌شود بین سال‌های ۱۸۲۵ تا ۱۹۹۰ بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی در کانادا، مجبور به تحصیل در ۱۳۹ مدرسه شبانه‌روزی زیر نظر کلیسا شده‌اند. بودجه این مدارس توسط دولت کانادا تامین می‌شد و توسط فرقه‌های مذهبی مختلف اداره می‌شد. ماموریت آن‌ها محو سنت‌های بومی و حل کردن کودکان در فرهنگ سفیدپوستان بود.

تصور می‌شود که بیش از ۴ هزار و ۱۰۰ کودک در مدارس مرده‌اند. برخی از آن‌ها در گور‌های جمعی و برخی دیگر در گور‌های علامت‌گذاری شده پیدا شده‌اند. تا به امروز بیش از هزار و ۹۰۰ گور بی نشان کشف شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar