فارس/ اتحادیه اروپا به همراه برخی از متحدان ثروتمند خود در طرحی تازه برای تحت فشار قرار دادن مسکو قصد وضع یک سقف قیمتی جدید برای نفت روسیه در دستور کار دارد.

یک رسانه آمریکایی مدعی شده اتحادیه اروپا به همراه برخی از متحدان ثروتمند خود در طرحی تازه برای تحت فشار قرار دادن مسکو قصد وضع یک سقف قیمتی جدید برای نفت روسیه در دستور کار دارد. 

وبگاه پولیتیکو گزارش داده اتحادیه اروپا پیشنهاد داده کشورهای گروه هفت سقف دیزل روسیه را حداکثر ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه و سایر محصولات نفتی ارزان‌قیمت‌تر را حداکثر ۴۵ دلار خریداری کنند. 

طبق گزارش این پایگاه، اتحادیه اروپا قصد دارد این تصمیم را از روز ۵ فوریه، همزمان با اجرایی شدن محدودیت‌های خود در زمینه خریداری نفت روسیه به اجرا درآورد.

این دومین دور تصمیم برای اعمال سقف قیمتی روی نفت روسیه است؛ اتحادیه اروپا، گروه هفت و استرالیا ماه گذشته با اعمال سقف قیمتی روی فروش نفت خام روسیه موافقت کردند. 

ماه گذشته این کشورها بر سر سقف ۶۰ دلار به ازای هر بشکه به توافق رسیده بودند. داده‌های شرکت اطلاعاتی آرگوس نشان می‌دهد قیمت نفت اورال روسیه تا روز پنجشنبه ۴۷ دلار به ازای هر بشکه بوده است. 

ژانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا که در حال سفر به آفریقا است گفت: «امیدوار هستم تا ۵ فوریه بتوانیم به توافق برسیم.»

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونستک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونستک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar