تسنیم/ کشور مجارستان هم اعلام کرده که همراه با دیگر متحدان خود با جنگنده‌هایش در حفاظت از حریم هوایی اسلواکی مشارکت خواهد کرد.

به نقل از "ان تی وی" آلمان، مجارستان در آینده در حفاظت از حریم هوایی اسلواکی مشارکت خواهد داشت. این خبر را یاروسلاو ناد، وزیر دفاع اسلواکی پس از دیدار با کریستوف زالای، همتای مجارستانی خود در بوداپست اعلام کرد.

وی یادآور شد که لهستان و جمهوری چک از پاییز گذشته از حریم هوایی اسلواکی محافظت می کنند. وی تاکید کرد: اکنون که مجارستان با 14 جت جنگنده سوئدی گریپن C/D برای نظارت مشترک بر حریم هوایی اسلواکی می‌پیوندد، این در حال تبدیل شدن به یک "پروژه واقعی Visegrad Four" است.

به گزارش خبرگزاری اسلواکی TASR ، ناد در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با زالای گفت که این نشان می دهد که گروه ویسگراد هنوز برای همه ما مهم است.

ناد همچنین در صفحه شخصی خود در فیس بوک ویدئویی از این نشست خبری منتشر کرد. به غیر از جمهوری چک، سه کشور دیگر ویسگراد مجارستان، لهستان و اسلواکی هم مستقیماً با اوکراین همسایه هستند.

اسلواکی از زمان بازنشستگی جنگنده های MiG-29 خود در پاییز گذشته از جت های جنگنده خود برای نظارت هوایی استفاده نکرده است. اوکراین همسایه این هواپیماهای طراحی شده توسط شوروی را بلافاصله پس از شروع تهاجم روسیه درخواست کرد. چند ماه بعد، ناد اعلام کرد که دیگر از MiG-29 های اسلواکی استفاده نخواهد کرد، زیرا آنها قدیمی هستند و تنها می توانند توسط تکنسین های "دشمن روسیه" سرویس شوند.

واگذاری این جنگنده ها به اوکراین هنوز صورت نگرفته و فعلاً علناً وعده داده نشده است. با این حال، اسلواکی بلافاصله پس از آغاز جنگ، سامانه موشکی ضد هوایی اس-300 خود را به اوکراین تحویل داد. به عنوان جایگزین، آلمان دو سامانه پاتریوت را در این کشور متحد ناتو مستقر کرد. با این حال، از همان ابتدا، اپوزیسیون اسلواکی از دولت انتقاد کرد که دفاع خود را در دست متحدانش قرار داده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar