ایرنا/ آدام اسمیت از اعضای ارشد دموکرات و عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، آمادگی نظامی آمریکا را همزمان با افزایش سطح تنش‌های جهانی و تداوم جنگ در اوکراین مشکلی کلان ارزیابی کرد.

به نقل از پایگاه خبری هیل، آدام اسمیت از اعضای ارشد دموکرات مجلس نمایندگان و عضو کمیته نیروهای مسلح این مجلس به دلیل افزایش تنش های جهانی و جنگ در اوکراین، آمادگی نظامی آمریکا را مشکل بزرگی دانست.

وی که این اظهارات را در گفت‌وگو با شبکه خبری "فاکس نیوز" بر زبان می آورد، افزود: این یک مشکل بزرگ است. ما نه پایگاه صنعتی داریم و نه توان تقویت چنین پایگاهی.

سخنان این عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان درحالی است که کارشناسان دفاعی نیز به دلیل حمایت گسترده آمریکا از اوکراین در جنگ با روسیه، نسبت به آمادگی نظامی واشنگتن در صورت بروز درگیری با چین ابراز نگرانی کرده اند.

اسمیت هشدار داد که بدون افزایش تقاضا، تولیدکنندگان سرمایه‌گذاری عمده ای در تولید اسلحه انجام نمی دهند و مالیات‌دهندگان آمریکایی هم نمی‌خواهند پول زیادی برای تسلیحاتی که به آن نیاز نداریم بپردازند.

اما وی در عین حال تاکید کرد که با همراهی مایک راجرز رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان همزمان با افزایش سطح تنش های جهانی، اولویت نخست را به ارتقای ظرفیت تولید تسلیحات کشور داده اند.

اسمیت خاطرنشان کرد که ما باید توانایی خود را افزایش دهیم تا چنانچه ضرورت پیدا کرد آمادگی لازم را داشته باشیم.

در حالیکه جنگ اوکراین در آستانه یک سالگی خود قرار دارد، یک ژنرال آمریکایی روز جمعه پیش بینی کرد که واشنگتن و چین احتمالا در سال ۲۰۲۵ میلادی وارد جنگ با یکدیگر می شوند.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز هفته گذشته اعلام کرد که همراه با آلمان و سایر کشورهای غربی در تجهیز اوکراین به تانک‌های مدرن در برابر روسیه گام برمی دارد؛ اقدامی که مسکو آن را دخالت مستقیم در جنگ توصیف کرده است.

هرچند اسمیت در پاسخ به سوال خبرنگار فاکس نیوز در خصوص تداوم کمک های گسترده نظامی به اوکراین و به ویژه ارسال تانک های مدرن آبرامز تشریح کرد که کمک نظامی به اوکراین به معنای مشارکت در جنگ نیست. قرار نیست که آمریکا یا ناتو با روسیه وارد جنگ شوند. ما این تانک ها را در اختیار اوکراین قرار خواهیم داد تا از آنها استفاده کند. اما به جنگ با روسیه نمی رویم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar