ایسنا/ رئیس جمهور سابق برزیل بر اساس اعلام روز دوشنبه وکیلش، به مقامات آمریکا برای دریافت یک روادید گردشگری شش ماهه به منظور تداوم حضورش در خاک آنجا درخواست داده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، فلیپه آلکساندر، وکیل ژایر بولسونارو، رئیس جمهور سابق برزیل که چندی پیش به آمریکا رفت اظهار کرد، روز جمعه آمریکا درخواست بولسونارو برای دریافت روادید را دریافت کرده و اضافه کرد این رئیس جمهور سابق برزیل در ضمن رسیدگی به درخواستش در آمریکا باقی خواهد ماند.

آلکساندر در ایمیلی که برای رویترز فرستاد پاسخ داد: "او (بولسونارو) می‌خواهد مدتی را در مرخصی به سر ببرد، ذهنش را پاک کند و از حضور به عنوان یک توریست در آمریکا برای مدت چند ماه، قبل از آنکه درباره گام بعدی‌اش تصمیم بگیرد، لذت ببرد."

آلکساندر اضافه کرد: "اینکه او کل این شش ماه را به صورت کامل استفاده کند یا نه منوط به تصمیم او و هر استراتژی است که ما بر مبنای برنامه‌های او اتخاذ کنیم."

روزنامه فایننشال تایمز آمریکا نخستین رسانه‌ای بود که درخواست روادید از سوی بولسونارو را گزارش کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، سوابق روادید طبق قوانین آمریکا محرمانه هستند و اضافه کرد که این وزارتخانه نمی‌تواند درباره جزئیات پرونده‌های روادید فردی صحبت کند.

بولسونارو، رئیس جمهور راست افراطی سابق برزیل  دو روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در اول ژانویه و پیش از شروع ریاست جمهوری لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا با پروازی به ایالت فلوریدای آمریکا رفت و بعد از عزیمت او حامیانش به ساختمان‌های دولتی در پایتخت برزیل حمله کردند.

حامیان بولسونارو به غارت ساختمان‌های کنگره، دادگاه عالی و کاخ ریاست جمهوری برزیل پرداخته و خواستار برپایی یک کودتای نظامی برای لغو پیروزی لولا داسیلوا در انتخابات ماه اکتبر برزیل شدند.

اخیرا دادگاه عالی برزیل با آغاز تحقیقات درباره بولسونارو به اتهام تشویق اعتراضات ضد دموکراتیکی که نهایتا به حمله به ساختمان‌های دولتی توسط حامیانش در شهر برازیلیا منجر شد، موافقت کرد.

اخیرا نیز ۴۱ نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از دولت جو بایدن، رئیس جمهور این کشور خواستند با تحقیقات برزیل در خصوص اعتراضات خشونت آمیز در برازیلیا همکاری کند و هرگونه روادید آمریکایی بولسونارو را لغو کند.

وزارت امور خارجه آمریکا بارها گفته است که طبق سیاست‌هایش در مورد پرونده‌های ویزا بحث نمی‌کند.

وزارت امور خارجه آمریکا توضیح داده،  فردی که با ویزای به اصطلاح دسته "A" (مخصوص دیپلمات‌ها و سران کشورها) وارد این کشور شده موظف است، ظرف ۳۰ روز یا خاک آمریکا را ترک کند یا چنانچه دیگر در امور رسمی خدمت نمی‌کند، برای تغییر وضعیت مهاجرتی خود درخواست بدهد و گمان برده می‌شود که بولسونارو با چنین ویزایی وارد آمریکا شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar