ایرنا/ کره جنوبی، در هفته جاری موشک بالستیک جدید خود، موسوم به «هیونمو» را آزمایش خواهد کرد، این آزمایش موشکی، تنها چند روز بعد از سفر دبیرکل ناتو به سئول انجام می‌شود.

به گزارش یونهاپ، یک منبع آگاه روز چهارشنبه گفت: کره جنوبی قصد دارد یک موشک بالستیک قدرتمند جدید را در اواخر این هفته آزمایش کند، تا بازدارندگی نظامی خود را در برابر تهدیدات هسته ای و موشکی فزاینده کره شمالی تقویت کند.

به گفته این منبع، آژانس دولتی توسعه دفاعی کره جنوبی قرار است روز جمعه آزمایش این موشک موسوم به هیونمو-۵ را در سایت آزمایشی آنهونگ در تائان، ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی سئول انجام دهد.

اخطار ناوبری برای مناطقی که از محل آزمایش تا آب‌های حدود ۳۰۰ کیلومتر دورتر هستند برای روزهای جمعه و شنبه صادر شده است.

این موشک توانایی حمل کلاهک به وزن ۸ تا ۹ کیلوگرم با نیروی رانش ۷۵ تنی را دارد و پس از رسیدن به اوج با سرعت ۱۰ ماخ فرود می‌آید.

حداکثر برد آن ناشناخته باقی مانده است، اما ناظران می گویند که ممکن است بتواند ۳۰۰۰ کیلومتر یا دورتر پرواز کند، مسافتی که توسط یک موشک میان برد تحت پوشش قرار می گیرد.

انتظار می‌رود که این موشک، در صورت به‌کارگیری، به‌عنوان بخش اصلی عملیات مجازات عظیم و تلافی‌جویانه کره (موسوم به KMPR)، که یک طرح عملیاتی برای ناتوان کردن رهبری کره شمالی در یک درگیری بزرگ است، عمل کند.

این عملیات شامل ستونی از ساختار بازدارندگی سه محوره است که شامل پلت فرم حمله پیشگیرانه Kill Chain و سامانه دفاع هوایی و موشکی کره است.

به گزارش ایرنا، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو روز یکشنبه با هدف تقویت روابط این ائتلاف با متحدان آمریکا شامل کره جنوبی و ژاپن در مواجهه با جنگ در اوکراین و افزایش رقابت با چین وارد سئول شد.

استولتنبرگ در مصاحبه‌ای گفت: قویاً معتقدم که ما باید مشارکت بین کره و ناتو را تقویت کنیم، زیرا امنیت روز به روز بیشتر به هم پیوسته می‌شود. آنچه در آسیا، هند و اقیانوسیه رخ می‌دهد، برای اروپا و ناتو و بالعکس اهمیت دارد.

وی افزود: در حالی که ناتو همچنان بر اروپا و آمریکای شمالی متمرکز خواهد بود، اعضای آن تحت تأثیر مسائل در سراسر جهان هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar