فارس/ وزیر خارجه ترکیه ضمن اشاره به مخالفت آنکارا با گسترش جنگ در منطقه، گفت از ورود جدید شناورهای جنگی به دریای سیاه جلوگیری می‌کنند.

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه شامگاه چهارشنبه از مخالفت آنکارا با هرگونه ورود جدید شناورها و کشتی‌های جنگی به دریای سیاه خبر داد.

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه ترکیه مفاد پیمان مونترو درباره تنگه‌های بسفر و داردانل را به‌صورت کامل رعایت می‌کند، گفت آنکارا با گسترش جنگ‌ها در منطقه و ورود کشتی‌های نظامی جدید به دریای سیاه مخالف است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی در این‌باره توضیح داد: «ما از تمام طرف‌های [جنگ اوکراین] خواسته و می‌خواهیم که ارتباط برقرار کنند. آنکارا روابط عالی با هر دو کشور (روسیه و اوکراین) دارد. به همین دلیل است که از تحریم‌ها حمایت نکردیم».

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: «البته که ما مخالف جنگ هستیم و به همین دلیل مفاد پیمان مونترو را با جدیت اجرا می‌کنیم. ما حتی فراتر هم رفته‌ایم و به‌عنوان یک عضو ناتو خواستار گفتگو و مذاکره با مسکو هستیم».

طبق این گزارش، چاووش‌اوغلو درباره درخواست برخی کشورهای برای اجازه دادن به عبور کشتی‌های جنگی آنها از تنگه بسفر، تاکید کرد: «آنکارا مخالف تشدید جنگ‌ها در منطقه و همچنین مخالف ورود شناورهای نظامی جدید به دریای سیاه است».

پیش از این نیز «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با «ولودیمر زلنسکی» همتای اوکراینی خود، درباره آخرین تحولات جنگ گفت‌وگو کرده و گفت که آنکارا آماده ایجاد صلحی پایدار میان کی‌یف و مسکو است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar