ایرنا/ سفیر روسیه در اوتاوا ضمن ابراز نگرانی درباره امنیت دیپلمات‌های کشورش در کانادا گفت، دیپلمات‌های ما با تهدیدهای بالقوه ای مواجه هستند که امنیت شخصی آنها را به خطر می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری تاس، اولگ استپانوف، گفت: این موضوع واقعا نگران کننده است. ما افراد مشکوکی را دیده ایم که از لنزهای «تِله» (که به تصویربردار اجازه فوکوس بر روی سوژه‌های دور را می‌دهد) برای گرفتن تصویر از افرادی که به سفارت تردد می کنند، استفاده می کنند.

استپانوف افزود: آنها از چهره دیپلمات های ما، کودکان و اعضای خانواده کارکنان سفارت تصویر می گیرند. گروه های رسانه ای کاملا آزاد اجتماعی وجود دارند که به تازگی تصاویری از خودروهای دیپلمات های ما را منتشر کرده اند. آنها به شناسایی این خودروها می پردازند و (این اقدام آنها) احتمالا به مقاصد و نیات پلیدی اشاره دارد.

تاس به نقل از سفیر نوشت: اعتراض ها در مقابل سفارت روسیه در اتاوا و سرکنسولگری روسیه در شهرهای مونترال و تورنتو ادامه دارد. این اقدامات مسالمت آمیز نیستند و حملاتی علیه دیپلمات ها و خودروهای ما انجام شده است.

سفیر روسیه همچنین گفت: ما تا حد ممکن تلاش می کنیم امنیت کارکنان و خانواده های آنها را حفظ کنیم اما وضعیت در این کشور متفاوت است. اوضاع در کانادا همچنین بسیار متفاوت از بسیاری دیگر از کشورهای غربی است. اما با توجه به این حقیقت که در بین بدخواهان ما تعداد زیادی از اعضای مهاجم و خطرناک جمعیت موسوم به باندریست ها (Banderite) حضور دارند این وضعیت تشدید می شود. (باندریست ها حامیان استفان باندرا، رهبر ملی استقلال اوکراین در جنگ جهانی دوم هستند)

استپانوف افزود: متاسفانه با وجودی که دستگاه های مجری قوانین در کانادا به وظایف خود عمل می کنند اما آنها آن را به شیوه ای حداقلی و با فراغ بال انجام می دهند.

سفیر گفت، نمی توانم بگویم که ما در سطح فدرال و محلی مورد آزار و اذیت قرار می گیریم.

به گزارش ایرنا، چندی پیش نیز یوگنی ایوانوف معاون وزیر خارجه روسیه در گفت و گو با خبرگزاری تاس اظهار داشت: آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی به دنبال ممانعت از دسترسی هیات‌های نمایندگی روسیه در خارج از کشور به حساب های بانکی خود، اعمال محدودیت بر بیمه اموال و نیز تحت فشار قرار دادن شرکت های محلی برای لغو قراردادهای مربوط به مراقبت های بهداشتی و سایر خدمات خود به دیپلمات های روس هستند و این اقدامات مانع فعالیت عادی هیات های دیپلماتیک می شود.

ایوانوف همچنین گفت: مسکو به‌تازگی تلاش‌های مکرری را برای تخریب و آتش‌ زدن سفارتخانه‌ها یا خودروهای سفیران کشورش در بسیاری از کشورهای غربی شاهد بوده است.

به گفته این مقام روس، همزمان با شروع عملیات نظامی روسیه در اوکراین، موج روس‌هراسی به شکلی غیرطبیعی اوج گرفته است، مسکو به ثبت تمام این حوادث به عنوان نقض آشکار قوانین بین المللی از جمله تامین امنیت سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های روسی در خارج از کشور ادامه می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar