ایرنا/ منابع خبری از حمله خمپاره‌ای به کاخ ریاست جمهوری سومالی در شهر موگادیشو خبر دادند.

به نقل از پایگاه خبری «الصومال الجدید»، صبح امروز (چهارشنبه) گلوله‌های خمپاره برخی از محله‌های نزدیک کاخ ریاست جمهوری سومالی در موگادیشو را هدف قرار داد.

این پایگاه خبری با بیان اینکه محل شلیک این خمپاره‌ها نامشخص است، افزود: از میزان خسارات ناشی از این حمله اطلاعی در دست نیست.

بر اساس گزارش‌ها از موگادیشو، پنج گلوله خمپاره در مجاورت کاخ ریاست جمهوری اصابت کرده و صدای انفجار در محله‌های مختلف این شهر شنیده شده است.

این حمله زمانی انجام شد که موگادیشو خود را برای میزبانی یک نشست چهارجانبه بین «حسن شیخ محمود» رئیس‌جمهوری سومالی، «ویلیام روتو» رئیس‌جمهور کنیا، «اسماعیل عمر غیلی» رئیس‌جمهور جیبوتی و «ابی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی آماده می‌کند.

مقامات امنیتی در موگادیشو پیش از آغاز نشست یاد شده که قرار است امروز (چهارشنبه) برگزار شود، تدابیر امنیتی شدیدی را در این شهر اعمال کردند.

به گفته منابع دولتی، این اجلاس با هدف حمایت از تلاش‌های دولت فدرال و مردم سومالی برای آزادسازی این کشور از چنگال تروریسم و آغاز عملیات نظامی منطقه‌ای علیه گروه تروریستی الشباب در مناطق جنوبی این کشور برگزار می‌شود.

این اجلاس با حضور روسای جمهور سومالی، جیبوتی، کنیا و اتیوپی به مدت دو روز ادامه خواهد داشت و اولین اجلاس منطقه‌ای است که در آن امنیت چهار کشور با هدف از بین بردن گروه تروریستی الشباب که حملات خاصی را در سومالی، کنیا و اتیوپی انجام می‌دهد، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

موگادیشو پایتخت سومالی دیروز (سه‌شنبه) میزبان نشست امنیتی با حضور وزرای دفاع سومالی، کنیا و جیبوتی بود تا درباره تلاش‌های مشترک برای مبارزه با تروریسم به ویژه علیه گروه تروریستی الشباب گفت وگو کنند.

نیروهای دولتی ارتش سومالی از ژوئیه ۲۰۲۲ (مرداد/ شهریور ۱۴۰۱) با همکاری عشایر مسلح دست به عملیات نظامی علیه گروهک الشباب زده‌اند.

گروهک تروریستی الشباب که اوایل سال ۲۰۰۴ اعلام وجود کرد، شاخه گروه القاعده است که عملیات‌ تروریستی زیادی در آفریقا را برعهده گرفته و در جریان آن صدها نفر کشته شده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar