ایرنا/ روزنامه قرار ترکیه با انتشار گزارشی تحت عنوان "نقشه خشونت در ترکیه" از افزایش شدید خشونت‌ها و جرائم مسلحانه در این کشور طی سال گذشته میلادی خبر داد.

به گزارش این رسانه، در جریان خشونت‌ها و درگیری‌های مسلحانه طی سال ۲۰۲۲ میلادی در ترکیه، ۲ هزار و ۲۷۸ نفر کشته شدند.

روزنامه قرار به نقل از "بنیاد امید" ترکیه که با مسلح شدن فردی مخالف است، گزارش داد که در مجموع طی گذشته میلادی ۳ هزار و ۹۸۴ مورد خشونت مسلحانه رخ داده که در جریان آن، ۲ هزار و ۲۷۸ نفر کشته و چهار هزار و ۲۳۱ نفر هم مجروح شدند.

آیهان آکچان یکی از اعضای این بنیاد اعلام کرد که حدود ۲۰ میلیون سلاح در ترکیه وجود دارد که اغلب به صورت غیرمجاز در اختیار شهروندان قرار دارد و تعداد افراد مسلح در استانبول نیز به طور باور نکردنی در حال افزایش است.

روزنامه قرار همچنین سه هزار و ۳۶۸ مورد از جرائم خشن اتفاق افتاده در ترکیه یعنی ۸۴.۵۴ درصد را با سلاح گرم و ۶۱۶ مورد یعنی ۱۵.۴۶ درصد را با ابزارهای برّنده اعلام کرد.

این رسانه اعلام کرد: شهر استانبول با ۵۱۹ حادثه قتل در ردیف اول جرائم خشن در بین شهرهای ترکیه قرار دارد و شهرهای آدانا، سامسون، اورفا، ساکاریا و کوجاعلی هم در ردیف‌‎های بعدی قرار دارند.

روزنامه قرار، همچنین وقوع این میزان خشونت مسلحانه طی سال ۲۰۲۲ در ترکیه را نشان دهنده وخامت اوضاع جرائم خشن در این کشور عنوان کرد و نسبت به تداوم آن در ایام پیش رو هشدار داد.

اداره آمار اروپا ۲ سال پیش ترکیه را سومین کشور از نظر جرم و جنایت در بین اعضای اتحادیه اروپا عنوان و اعلام کرد که در این کشور از هر ۱۰۰ نفر، ۱۲ نفر مسلح هستند و ترکیه در بین ۱۷۸ کشور دنیا، در رتبه ۱۴ قرار دارد.

بر اساس اعلام این مرجع، هر چند که شهروندان ترکیه اجازه قانونی برای خرید سلاح کمری و شکاری را دارند ولی شفاف نبوده تجارت سلاح در این کشور موجب شده که ترکیه در رده ۳۱ کشورهای دارای عدم شفافیت معاملات سلاح قرار گیرد و بر همین اساس، آمار دقیقی از میزان سلاح موجود در دست مردم وجود ندارد.

بنا به اعلام کانون حقوق و وکلای ترکیه، ۱۴ درصد جنایات صورت گرفته در این کشور با استفاده از سلاح‌های مجوزدار انجام می گیرد و درگیری مسلحانه منجر به مرگ در ترکیه هم در ۶ سال گذشته حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar