برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo
  1. برگزیده
بین الملل

کی یف: شمار نیروهای روس در اوکراین ۲ برابر شده است

منبع
ايرنا
بروزرسانی
کی یف: شمار نیروهای روس در اوکراین ۲ برابر شده است

ایرنا/ روزنامه نیویورک تایمز روز پنجشنبه به نقل از ارزیابی منابع اطلاعاتی کی یف نوشته است که شمار کنونی نیروهای روسیه در اوکراین از ۳۲۰ تن فراتر رفته که نزدیک به ۲ برابر تعداد نظامیان مسکو در ابتدای عملیات ویژه نظامی است.

 مقام های غرب و تحلیل گران نظامی همچنین گفته اند که مسکو اکنون میان ۱۵۰ هزار تا ۲۵۰ هزار نظامی ذخیره دارد که یا دوره های آموزشی می گذرانند و یا در پایگاه هایی در داخل روسیه برای پیوستن به نبرد در هر زمانی، در آماده باش هستند.

«دیو باتلر» سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای در تارنمای این ستاد اعلام کرد: جیک سالیوان مشاور امنیت ملی و مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بصورت تلفنی با آندی یرماک رئیس دفتر رئیس جمهوری و ژنرال والری زالوژنی فرمانده نیروهای مسلح اوکراین گفت‌وگو کردند.

این گفت‌وگوها در حالی انجام شد که رسانه‌ها گزارش می‌دهند که آمریکا قصد دارد یک بسته جدید نظامی به ارزش ۲ میلیارد دلار به اوکراین ارائه دهد. احتمال می‌رود این بسته شامل بمب‌های هوشمند با بُرد بالا باشد و آمریکا روز جمعه آن را بصورت رسمی اعلام کند.

آمریکا و آلمان به تازگی برای انتقال تانک به اوکراین به توافق رسیدند. آمریکا قرار است تانک آبرامز و آلمان نیز تانک لئوپارد ۲ به اوکراین می‌دهند. آلمان همچنین به کشورهایی که تانک‌های ساخت این کشور را در اختیار دارند اجازه می‌دهد که آنها را به اوکراین بفرستند.

روس‌ها و مخالفان حمایت نظامی غرب از اوکراین همواره هشدار داده‌اند که انتقال تسلیحات به آن کشور صرفا به تداوم جنگ و وخامت اوضاع منجر می‌شود. اما ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو مدعی شد که ارسال سلاح به اوکراین زمینه را برای صلح فراهم می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از تارنمای روزنامه وال استریت ژورنال؛ اولکسی دانیلوف دبیر شورای امنیت و دفاع ملی اوکراین و مقام بلندپایه امنیتی این کشور به شبکه اسکای نیوز گفت که نیروهای روسیه آماده تهاجم بزرگ تازه ای در چند هفته آتی در خاک اوکراین می شوند.

به گفته دانیلوف، تهاجم تازه روسیه ممکن است با سالگرد آغاز حمله گسترده این کشور در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) هم زمان باشد. روسیه آماده اوج گیری حداکثری تنش و درگیری می شود و همه امکانات موجود خود را شامل برگزاری رزمایش ها و آموزش ها، برای این هدف گردآوری و بسیج کرده است.

این هشدار چند هفته پس از اشاره مقام های اوکراین و غرب به خطر تهاجم احتمالی تازه روسیه در ماه های آینده، منتشر شده است.

جبهه های درگیری نظامی اوکراین از هنگام بازپس گیری بخش های بزرگی از این کشور در نیمه دوم سال گذشته، شاهد تغییر و تحول عمده ای نبوده و تنها نیروهای روسیه توانسته اند به پیروزی هایی در اطراف شهرک کوچک باخموت در شرق اوکراین دست یابند.

روسیه از سپتامبر سال گذشته نزدیک به ۳۰۰ هزار نظامی را از میان نیروهای ذخیره، بسیج کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره