باشگاه خبرنگاران/ کاخ سفید می‌گوید گزارش نشریه آلمانی در خصوص طرح واگذاری ۲۰ درصد خاک اوکراین در ازای پایان دادن به جنگ «دقیق نیست».

چندی پیش روزنامه سوئیسی-آلمانی NZZ گزارش داد: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا طرح صلحی را برای اوکراین در نظر گرفته که بر اساس آن قرار است یک پنجم خاک اوکراین به روسیه واگذار شود تا جنگ به پایان برسد.

به گزارش نشریه نیوزویک، این روزنامه نوشت: ویلیام برنز، رئیس سیا در سفری محرمانه با پوتین، رئیس جمهور روسیه گفتگو کرده و در خصوص این طرح به او اطلاع داده است.

اکنون یکی از مقامات سیا به نیوزویک می‌گوید ادعا‌های مطرح شده در نشریه مذکور «کاملا نادرست» بوده و یکی از مقامات کاخ سفید هم گفته است که این گزارش «دقیق نیست».

به گفته این روزنامه، این طرح پیشنهادی حدود ۲۰ درصد از خاک اوکراین را به روسیه می‌دهد که تقریبا به اندازه منطقه دونباس شرقی است. این روزنامه گفت طرف روسی و اوکراینی هر دو پیشنهاد را رد کرده اند، زیرا اوکراین مایل به تقسیم قلمرو خود نیست و روسیه هم می‌گوید «به هر حال در دراز مدت پیروز جنگ خواهد شد».

شان داوت، معاون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به نیوزویک گفت که گزارش NZZ «دقیق نیست».

بر اساس گزارش‌ها، مقامات آمریکایی در مورد نحوه رسیدگی به جنگ اوکراین که تقریباً یک سال پیش آغاز شد، اختلاف نظر دارند. برنز و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، می‌خواهند جنگ را به سرعت پایان دهند تا بتوانند روی تقابل با چین تمرکز کنند؛ در حالی که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع خواستار حمایت نظامی گسترده از اوکراین شده‌اند.

روزنامه سوئیسی-آلمانی مذکور به نقل از یک سیاستمدار آلمانی می‌گوید واضح است که آمریکا در حال آماده شدن برای یک جنگ فرسایشی طولانی است و این نگرانی وجود دارد که آلمان به خاطر جنگ طولانی از نظر اقتصادی، مالی و نظامی آسیب ببیند.

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل به نیوزویک گفت که گزارش این روزنامه «جالب» است، اما او نمی‌تواند «در مورد گمانه زنی‌ها اظهار نظر کند».

گفتنی است، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اخیرا به خبرنگاران گفته است که مذاکرات بین روسیه و اوکراین در حال حاضر غیرممکن است، زیرا هیچ شرایطی برای آن وجود ندارد».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar