ایرنا/ سخنگوی حکومت طالبان با بیان اینکه از ما برای شرکت در نشست دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه که هفته آینده در مسکو در مورد وضعیت افغانستان برگزار می شود، دعوت نشده است، اظهار داشت: از مسئولان این نشست انتظار داریم تا از نماینده طالبان هم دعوت کنند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به تلویزیون طلوع نیوز افغانستان گفت: از ما دعوت نشده است، اما افغانستان باید در جلساتی که موضوع این کشور در آن بحث می شود شرکت و از موضع خود دفاع کند.

به گفته این منبع، سخنگوی طالبان از مسئولان این نشست خواسته است تا از نماینده طالبان دعوت کنند.

پیش از این ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان به خبرنگار تاس گفته بود که انتظار می رود در نشست افغانستان نمایندگان کشورهای آسیای میانه، چین، هند، پاکستان و ایران شرکت کنند.

در طول یک سال و نیم گذشته، مسکو دو بار نشست "فرمت مسکو" را در مورد وضعیت افغانستان برگزار کرده است که در آن شرکت کنندگان در مورد ایجاد یک دولت فراگیر، گفتگوی ملی، رعایت حقوق بشر و آشتی ملی گفتگو کردند.

جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان، پیش شرط هایی از قبیل ایجاد حکومت فراگیر، احترام به حقوق بشر و حق تحصیل و کار برای دختران و زنان را تعیین کرده است.

پیشتر ، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان از دعوت دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برای حضور در نشست هفته آینده دبیران شورای امنیت کشورهای همجوار افغانستان در مسکو خبر داد.

به گزارش ایرنا، ضمیر کابلوف روز شنبه در گفت‌وگو با اسپوتنیک اعلام کرد: علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هفته آینده برای رایزنی درباره مسائل افغانستان به مسکو سفر می کند.

این مقام روس، برگزاری نشست افغانستان در مسکو را از پیش برنامه ریزی شده عنوان کرد که قرار بود مدت ها پیش برگزار شود.

آخرین نشست دبیران شورای امنیت کشورهای همجوار افغانستان در ماه می ۲۰۲۲ و در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با حضور دبیران شورای امنیت هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان برگزار شد و حاضران خواستار تشکیل دولت فراگیر در افغانستان شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar