ایسنا/ اوکراین به عنوان مقدمه‌ای برای موافقت با درخواست تل‌آویو جهت دیدار وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با رئیس جمهوری اوکراین شرط گذاشت.

وبسایت واللا به نقل از مسؤولان اسرائیلی و اوکراینی اعلام کرد، کی‌یف از تل‌آویو خواست تا «یک سری اقدامات» را در چارچوب مقدمات سفر الی کوهن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به اوکراین و دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور اتخاذ کند، سفری که کوهن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود از آن خبر داد.

به گفته این مسؤولان، اوکراین از دولت اسرائیل خواست تا بیانیه‌ای صریح در محکومیت حمله روسیه و حمایت از «تمامیت ارضی اوکراین» صادر کند و طرح صلحی را که زلنسکی چند هفته پیش مطرح کرد، حمایت کند که طبق آن روسیه باید کاملا از خاک اوکراین خارج شود.

کی‌یف همچنین از دولت اسرائیل می‌خواهد که با اعطای وام نیم میلیارد دلاری موافقت کند که اوکراین از دولت قبلی اسرائیل درخواست کرده بود؛ اما آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی وقت رژیم صهیونیستی آن را رد کرد. خواسته‌های اوکراین همچنین شامل این بود که رژیم صهیونیستی صدها سرباز و غیرنظامی اوکراینی را که در این جنگ زخمی شده‌اند در بیمارستان‌های خود درمان کند. 

کی‌یف خواهان پایبندی تل‌آویو به ارائه سیستم‌های هشدار اولیه حملات هوایی شد که بنی گانتس، وزیر سابق جنگ رژیم صهیونیستی متعهد شده بود آن را در کنار «تجهیزات دفاعی نجات‌دهنده» در اختیار اوکراین قرار دهد.

یک مقام اوکراینی گفت، میزان پاسخ اسرائیل به درخواست‌های اوکراین در سفر کوهن، نشان‌دهنده «صداقت نیات اسرائیل» خواهد بود. کوهن تاریخ سفر برنامه ریزی شده خود به کی‌یف را مشخص نکرد و اشاره کرد که این سفر "در آینده نزدیک" انجام خواهد شد، بنابراین او اولین وزیر اسرائیلی است که از زمان تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین سفر می‌کند.

کوهن در مراسم تحلیف خود اظهاراتی را بیان کرد که نشان داد دولت جدید رژیم صهیونیستی از روسیه حمایت خواهد کرد. پس از اینکه این اظهارات انتقادات گسترده‌ای مخصوصا از سوی کنگره آمریکا را در پی داشت، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد، سیاست این رژیم تغییری نکرده است.

پیش بینی می‌شود کوهن در سفر خود به کی‌یف با همتای اوکراینی خود دیدار کند و سفارت اسرائیل در کی‌یف را که از ابتدای جنگ بسته بود، بازگشایی کند. بر اساس گزارش‌های اسرائیل، کوهن درخواستی برای دیدار با زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ارائه کرده است. یک مقام ارشد اوکراینی اعلام کرد که در این مرحله درخواست کوهن برای دیدار با زلنسکی پذیرفته نشده است.

این مقام اوکراینی تاکید کرد: برگزاری این نشست به تمایل اسرائیل برای برداشتن گام‌هایی به نفع اوکراین بستگی دارد. وی افزود: رئیس جمهوری با کوهن عکس نخواهد گرفت. از سوی دیگر، یک مقام بلندپایه اسرائیلی گفته است که بر اساس اعلام وزارت خارجه اسرائیل، در این سفر زلنسکی و کوهن دیدار می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar