ایرنا/ نخست وزیران استرالیا و نیوزیلند امروز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک درباره تقویت روابط با چین که بزرگترین شریک تجاری هر دو کشور است صحبت کردند.

به گزارش رویترز، آنتونی آلبانیس نخست وزیر استرالیا و کریس هیپکینز همتای نیوزلندی اش اعلام کردند درباره مسائلی از جمله تغییرات اقلیمی، امنیت، مهاجرت و اقتصاد در جلسه ای که امروز در کانبرا برگزار شد به بحث و تبادل نظر پرداختند. این جلسه نخستین جلسه نخست وزیران دو کشور پس از کنار رفتن جسیندا آردن در ماه ژانویه از مقام نخست وزیری نیوزیلند بود.

نخست وزیر استرالیا در این دیدار از جلسه مجازی میان دان فارل وزیر تجارت و همتای چینی اش که روز گذشته برگزار شده بود ابراز خشنودی کرد و اعلام کرد وزیر تجارت استرالیا به زودی به پکن سفر خواهد کرد. وی در ادامه سخنانش افزود: «موقعیت ما درباره چین روشن است، در مسائلی که بتوانیم همکاری خواهیم کرد؛ آنجا که لازم باشد عدم موافقت خود را اعلام کنیم و به منافع کشور خود اهمیت می دهیم. تجارت با چین چیزی بیشتر از بزرگترین شریک تجاری بودن است. براساس منافع ملی استرالیا باید روابط اقتصادی خوب و تجارت با چین داشته باشیم. »

آنتونی آلبانیس همچنین خاطرنشان کرد جزئیات بیشتر درباره توافق زیردریایی آکوس میان آمریکا، استرالیا و انگلیس به زودی اعلام خواهد شد. ریچارد مارلز وزیر دفاع استرالیا اخیرا با همتای خود در واشتگتن دیدار کرده است.

نخست وزیر نیوزیلند نیز تصریح کرد چین شریک بسیار مهمی برای نیوزیلند است. وی در ادامه سخنانش افزود: «اما این بدان معنا نیست که در زمینه هایی با چین موافق نباشیم و همواره در مواردی که لازم است مخالفت خود را با این کشور اعلام خواهیم کرد.»

نیوزیلند به لحاظ تاریخی رویکردی آشتی جویانه با چین داشته و از سوی متحدان خود مورد فشار قرار گرفته است. این کشور بخشی از ائتلاف اطلاعاتی و امنیتی "پنج چشم " است که شامل استرالیا، انگلیس، کانادا و آمریکاست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar