تسنیم/ وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده بانک مرکزی افغانستان به بانکی در سوئیس انتقال یافته است.


وزارت خزانه‌داری آمریکا 3.5 میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را به «صندوق امانی افغانستان» در بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در سوئیس منتقل شده است.

اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان با اعلام این موضوع افزود اولویت‌های دولت بایدن در افغانستان شامل حصول اطمینان از پایبندی طالبان به تعهداتش در زمینه مبارزه با تروریسم و حمایت از ایجاد دولت فراگیر در افغانستان است.

پیش از این «انوارالحق احدی» عضو کمیته صندوق امانی افغانستان در سوئیس گفته بود آمریکا هیچ پولی به صندوق امانی افغانستان در سوئیس انتقال نداده است.

به گفته دولت سوئیس، در درازمدت هدف این صندوق امانی افغانستان انتقال وجوه استفاده نشده به بانک مرکزی افغانستان است، اما این انتقال در صورتی رخ خواهد داد که بانک مرکزی افغانستان بتواند به طور معتبر و قابل راستی‌آزمایی نشان دهد که مستقل از نفوذ سیاسی دولت موقت طالبان است و بتواند اطمینان حاصل کند که کنترل‌های مناسبی را برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اعمال کرده است و نیازسنجی‌های خارجی و سازوکارهای نظارتی مناسبی را ایجاد کرده است.

آمریکا پس از به قدرت رسیدن طالبان در 24 مرداد سال گذشته، تمام دارایی‌های خارجی افغانستان را توقیف کرد. پس از آن «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دستور داد تا نیمی از این دارایی‌ها به نفع خانواده کشته‌شدگان 11 سپتامبر مصادره شده و نیمی دیگر از پول‌هایی که قانوناً متعلق به مردم افغانستان است از طریق سازوکارهایی که واشنگتن تعیین می‌کند به عنوان کمک به آنها پرداخته شود.

دولت بایدن در ادامه اعلام کرد نیمی از دارایی‌های توقیف شده افغانستان در آمریکا را به یک صندوق امانات در سوئیس منتقل می‌کند تا پرداخت پول از این صندوق به کمک یک هیئت بین‌المللی و با دور زدن دولت موقت طالبان انجام گردد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar