ایسنا/ دانمارک، آلمان و هلند قرار است ۱۰۰ دستگاه تانک لئوپارد ۱ را به اوکراین بدهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان در جریان سفری غیرمنتظره به اوکراین گفت، ۲۰ تا ۲۵ دستگاه تانک تا تابستان، حدود ۸۰ دستگاه تا پایان سال جاری میلادی و ۱۰۰ دستگاه دیگر نیز در ۲۰۲۴ به اوکراین داده می‌شود.

بر اساس بیانیه دفتر اولکسی رزنیکف، وزیر دفاع اوکراین که پس از دیدار وی با وزیر دفاع آلمان منتشر شد، دولت برلین اعلام کرده این تعداد تانک باید در اختیار کی‌یف قرار گیرد.

دانمارک، آلمان و هلند در بیانیه ای مشترک درباره طرح ارسال این تانک‌ها به اوکراین اعلام کردند، کی‌یف دست کم ۱۰۰ دستگاه تانک لئوپارد ۱ در ماه‌های آتی دریافت می‌کند و آموزش‌های لازم به نیروها، حمایت‌های لجستیکی، قطعات یدکی و مهمات ارائه می‌شود.

وزیر دفاع هلند نیز گفته که این تانک‌ها با اینکه مدل قدیمی هستند، قطعا برای استفاده در نبرد مناسبند. اینها تانک‌هایی هستند که تست شده‌اند. این تانک‌ها برای نبرد آماده و برای اوکراینی‌ها مناسب هستند و بهتر از تانک‌های روسی عمل می‌کنند.

بر اساس این بیانیه،‌ جزئیات مربوط به توافق ارسال این تانک‌ها با شرکت‌هایی که آنها را دارند، همچنان در جریان است.

پیشتر، رئیس شرکت تانک سازی آلمان موسوم به "راین‌متال" گفته بود که ۲۰ تا ۲۵ دستگاه تانک لئوپارد را در سال جاری میلادی به اوکراین می‌فرستد و مابقی ۸۸ دستگاه لئوپارد ۱ هم در سال آتی میلادی به این کشور ارسال می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar