فارس/ رسانه‌های صهیونیستی از سفر قریب‌الوقوع یک هیأت عالی‌رتبه سودانی به تل‌آویو در مسیر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر دادند.

به اعلام رسانه‌های صهیونیستی، قرار است طی روزهای آتی، یک هیأت بلندپایه از مقامات دولت سودان به تل‌آویو سفر کند.

وبگاه «وای نت» با انتشار این خبر نوشت که هیأت سودانی در جریان سفر به تل‌آویو، جزئیات «توافق صلح» و تقویت روابط دو جانبه را با مقامات صهیونیستی بررسی خواهد کرد. 

بر اساس این گزارش، قرار است یک وزیر سودانی در رأس هیأتی از کشورش وارد تل‌آویو شود. 

«الی کوهن»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی هفته پیش به سودان سفر کرد و پس از بازگشت از این سفر گفت که رباط و تل‌‌آویو با یکدیگر توافق سازش امضا می‌کنند.

وزارت خارجه سودان هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در جریان سفر الی کوهن بر سر ادامه تلاش‌ها برای عادیٰ‌سازی روابط با یکدیگر تواق کرده‌اند. 

این نخستین بار بود که دولت سودان به صورت رسمی سفر یک مقام رژیم صهیونیستی به آن کشور را تأیید کرده، اگرچه در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از ارتباطات غیررسمی مقام‌های دو طرف منتشر شده است.

سودان طی توافقی در سال ۲۰۲۰ توافق کرد گام‌هایی در مسیر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بردارد. اعلام این توافق، همزمان با توافقات عادی‌سازی میان رژیم صهیونیستی با امارات، بحرین و مغرب صورت گرفت.

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا که این توافقات با میانجی‌گری آن انجام می‌گرفت نام «توافقات آبراهام» را برای این توافق‌ها انتخاب کرده بود. 

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان خرداد ماه گذشته گفت که روابط این کشور با تل‌آویو ادامه دارد. البرهان درباره احتمال ازسرگیری مذاکرات و روابط با رژیم موقت صهیونیستی گفت: «این روابط قطع نشده که ما بگوییم ازسرگرفته می‌شود».

البرهان پیشتر با دفاع از اقدام خود برای برقراری روابط با تل‌آویو، مدعی شده بود که این کار به نفع کشور و ملت سودان است. در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی بود که کاخ سفید اعلام کرد رژیم صهیونیستی و سودان، با میانجی‌گری دولت  «دونالد ترامپ»، روابط دیپلماتیک با یکدیگر برقرار کرده‌اند. 

در همین ارتباط «نصر الدین عبدالباری» وزیر دادگستری دولت  انتقالی سودان همزمان با حضور «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری سابق ایالات متحده آمریکا، دی‌ماه سال گذشته، در خارطوم توافق موسوم به «آبراهام» (عادی‌سازی روابط با تل‌آویو) را امضاء کردند؛ اما تا امروز، هیأت‌های رسمی دولت سودان و کابینه تل‌آویو با یکدیگر دیدار رسمی نداشته‌اند.

سودان در حالی توافق آبراهام را امضاء کرد که واشنگتن به این کشور وعده سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در بسیاری از پروژه‌های زیرساختی را داده بود؛ اما منابع مطلع می‌گویند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

دولت سودان در حالی مصمم به امضای توافق سازش با رژیم صهیونیستی است که مردم این کشور همچون بحرین و امارات مخالف این امر هستند و در جریان سفر اخیرکوهن به خارطوم، هزاران نفر از مردم سودان تجمعهای اعتراضی علیه عادی‌سازی روابط این کشور با صهیونیستها برگزار کردند.

معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی علیه عادی‌سازی و در حمایت از قدس، مسئله فلسطین و مردم این کشور، سفر کوهن به خارطوم را محکوم و مردود اعلام کردند.

تظاهرات کنندگان شعارهایی مانند «نه صلح، نه مذاکره و نه به رسمیت شناختن»، «قدس متعلق به ماست»، «عادیسازی، خیانت است»، «فلسطین فروشی نیست»، «خارطوم به قدس خیانت نخواهد کرد» و «حاکمان خائن، نماینده ما نیستند» سر دادند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar