ایرنا/ وزارت امور خارجه هند روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی بی‌احترامی به پرچم هند در مقابل سفارت این کشور در لندن, الکس الیس سفیر انگلیس احضار و به بی‌اعتنایی لندن به این اقدامات اعتراض شده است.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا از تارنمای وزارت خارجه هند, در این بیانیه آمده است: جهت اعتراض شدید دهلی نو به اقدامات انجام شده توسط عناصر جدایی طلب و افراطی علیه سفارت هند در لندن در اوایل روز جاری, الکس الیس ارشدترین دیپلمات انگلیس در دهلی نو اواخر عصر یکشنبه احضار شد.
در ادامه این بیانیه آمده است: دولت هند از سفیر انگلیس در مورد غیبت کامل نیروهای امنیتی هنگام ورود این عناصر به محوطه سفارت توضیح خواست. هند در این زمینه تعهدات اساسی دولت انگلیس تحت کنوانسیون وین را یادآور شد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: هند بی‌تفاوتی دولت انگلیس به امنیت اماکن و کارمندان دیپلماتیک هند در این کشور را غیرقابل قبول می‌داند. انتظار می‌رود که دولت انگلیس اقدامات فوری برای شناسایی، دستگیری و محاکمه همه افراد دخیل در حادثه امروز را انجام دهد و تدابیر قاطعانه‌تری را برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی اتخاذ کند.


به گزارش یکشنبه شب ایرنا, رسانه‌های هند گزارش داده‌اند که روز یکشنبه گروهی از افراد وابسته به جنبش خالستان پس از ورود به سفارت هند در لندن, پرچم این کشور را پایین آورده و شعارهای جدایی طلبانه سر داده‌اند.
این گروه تاکنون چندین بار در مقابل سفارت هند در لندن اقدام به آتش زدن پرچم این کشور کرده‌اند.

جنبش خالستان نیز که توسط سیک‌های جدایی طلب ایجاد شده خواستار ایجاد کشوری مستقل در خالستان است.

مبارزات اعضای این گروه، به وقوع درگیری‌های خشونت آمیز در سال‌های ۱۹۸۰در هند شد.

مقامات دولتی هند، خالستانی‌ها را افراط گرا و مسئول بمب گذاری در هواپیمای ایر ایندیا در سال ۱۹۸۵ می‌دانند. در این بمب گذاری ۳۲۹ نفر کشته شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar