ایسنا/ پس از گذشت ۱۰ روز از آغاز مذاکرات در برن، پایتخت سوئیس، جنبش انصارالله و دولت مستعفی یمن امروز دوشنبه قراردادی برای تبادل ۸۸۷ اسیر از جمله ۷۰۶ اسیر یمنی در مقابل ۱۸۱ سعودی و سودانی امضا کردند.

خبرنگار سایت خبری المیادین در ژنو گزارش داد که طرف‌های یمنی در برن قراردادی را برای تبادل اسرا و بازداشت شدگان امضا کردند. این قرارداد شامل ۸۸۷ زندانی از دو طرف از جمله سربازان سعودی و سودانی و فرماندهان نظامی است.
در همین راستا، عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته اسیران در دولت صنعا اعلام کرد، توافق شد که ۷۰۶ اسیر یمنی در ازای آزادی ۱۸۱ اسیر سعودی و سودانی آزاد شوند.
وی افزود، این قرارداد سه هفته دیگر اجرایی می‌شود تا یک دور دیگر از مذاکرات پس از ماه رمضان برای تکمیل اجرای مفاد مابقی قرارداد انجام شود.

دقایقی پیش هم محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیات مذاکره کننده یمن در توییتی نوشت: بر اساس توافق سوئد و پس از چندین دور مذاکرات پیرامون پرونده اسیران، مذاکرات جاری در ژنو تحت نظارت سازمان ملل به سمت دستیابی به یک توافق بشردوستانه پیش می‌رود که بر اساس آن ۷۰۰ زندانی اعم از زنان و غیرنظامیان در ازای آزادی ۱۵ اسیر جنگی سعودی، سه سودانی و دیگر اسیران آزاد می‌شوند.

پیش از این توئیت هم خبرنگار المیادین در ژنو از احتمال انعقاد قرارداد تبادل گسترده اسیران یمنی طی ساعات آینده خبر داد و گفت، مذاکرات طرف های یمنی (دولت صنعا - دولت مستعفی یمن وابسته به ائتلاف سعودی) که از ۱۱ مارس در نزدیکی برن، پایتخت سوئیس در حال انجام است، به پیشرفت چشم‌گیری دست یافته است.

منابع مشابه شرکت کننده در این مذاکرات هم اعلام کردند که برخی از مسائل فنی هنوز حل نشده است و طرفین در ساعات آینده به دنبال راه حل هستند.
این منابع خاطرنشان کردند که این قرارداد علاوه بر غیرنظامیان شامل فرماندهان نظامی و خبرنگاران نیز می‌شود.

گفتنی است مذاکرات یمن از ۱۰ روز پیش در یکی از روستاهای سوئیس در برن و تحت نظارت سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی آغاز شد و افسران سعودی در آن شرکت داشتند.

اواخر مارس ۲۰۲۲، توافقنامه‌ای تحت نظارت سازمان ملل متحد برای تبادل بیش از ۲۲۰۰ زندانی از هر دو طرف امضا شد، اما روند آزادی آنها در میان اتهامات متقابل نسبت به ممانعت از انجام این کار، متوقف شد و ماه اوت این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar